Strona główna > Artykuł

"Strzelec Julia" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Bohaterką reportażu jest 18-letnia Julka z przygranicznej Medyki to uczennica maturalnej klasy I liceum im. Słowackiego w Przemyślu działa w jednostce strzeleckiej 2009 w Przemyślu. Od początku wybuchy wojny na Ukrainie jest zaangażowana w pomoc uchodźcom opiekowała się matkami z dziećmi na dworcu w Przemyślu i działa w ośrodkach pomocowych.

Urszula Żółtowska-Tomaszewska w trakcie nagrań na granicy polsko-ukraińskiej, rozmawia z Julią, osiemnastolatką, mieszkanką Medykifot. Antoni Rokicki/Polskie Radio

"Strzelec Julia" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego

Przejście graniczne w Medyce cały czas przekraczają uchodźcy z Ukrainy. Po polskiej stronie czekają na nich wolontariusze, którzy oferują pomoc, jedzenie oraz transport do różnych miast Polski i Europy. To nie tylko Polacy, ale również Ukraińcy, którzy w ten sposób chcą pomóc w walce o swój kraj. 

Julia, bohaterka reportażu, widząc ludzką tragedię podjęła decyzję, że przygotowania do matury odchodzą na drugi tor, rodzice jej są z niej dumni. Podkreśla, że niesienie pomocy uchodźcom napływającym z Ukrainy, jest dla niej w tym momencie priorytetem. 

- Szkoła jest teraz dla mnie drugoplanowa, nie potrafię patrzeć na to wszystko i nie pomagać. Działam od soboty, na początku w Medyce, później w Przemyślu, i głównie to był dworzec. Pierwsze moje zadanie, jakie otrzymałam, to było pilnowanie kobiet i dzieci i musiałam dbać o bezpieczeństwo kobiet, dzieci, żeby wszyscy czuli się tam komfortowo - podkreśla. 

***

Na reportaż "Strzelec Julia" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego zapraszamy w czwartek (2.03) o godz. 21.10. Emisja na antenie Czwórki.