Data publikacji:
2014-04-07
Strona główna > Artykuł
Kuba Sienkiewicz jako Piotruś Pan? "Pasowałoby to do mnie"
Jedynka
- Piosenka "Nie urosnę" pokazuje życie z perspektywy małego dziecka, które obserwuje świat dorosłych i nie chce się zestarzeć. Jeśli na to przystanie, wejdzie w świat, który budzi w nim grozę - opowiadał lider Elektrycznych Gitar w radiowej Jedynce.
Kuba Sienkiewicz, koncert zespołu Elektryczne Gitary.fot. PAP/Rafał Nowakowski
Grozę świat budzi i w dorosłym Sienkiewiczu. To się musiało skończyć... komedią. Nihilizm, pesymizm, marazm przeświecają niemal z każdego tekstu, jaki wyszedł spod pióra Kuby Sienkiewicza.
Panikę wśród fanów wywołał jego zeszłoroczny występ na I Festiwalu Pieśni Dołujących, gdzie zaprezentował utwór pod znamiennym tytułem "Moje miejsce jest w rynsztoku". Panikę, dodajmy, chwilową i zwieńczoną wybuchami śmiechu, tudzież pełnym zrozumienia kiwaniem głowami. L ider Elektrycznych Gitar bowiem, jako czujny obserwator rzeczywistości, pozornie lekkimi piosenkami wyraża sprawy najważniejsze. - Piosenki, według mnie, powinny być tak prymitywne, jak "Dzieci", czyli dające zagrać się na blacie od stołu i garnku, a jednocześnie mieć tekst wieloznaczny - mówił w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic" .
Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>
Połączenie to pozwala muzykowi tworzyć prawdziwe mieszanki wybuchowe, jakiej przykładem jest tytułowa piosenka z albumu "Nic mnie nie rusza", wydanego w 2012 roku, Kuba Sienkiewicz zderza tu pesymistyczny tekst z radosną melodią w rytmie disco. Bo c hoć deklaruje wstręt dla popkultury, to jej przejawy komentuje, a konwencje stosuje w swojej twórczości. - Oczywiście, posługuję się nimi jak techniką kolażu. Składam różne obrazki, sceny, myśli, stereotypy, często przeciwstawne. Taka jest moja technika pisania - wyjaśnił w rozmowie z Izą Żukowską.
Bez tajemnic: Kuba Sienkiewicz ujawnia przepis na dobrą piosenkę >>
Bez tajemnic: Kazik, Bem, Drupi, Niemen, Bartosiewicz, Manzarek o sobie >>>
Kuba Sienkiewicz ma również talent do pisania piosenek osobistych, ale - jak sam zauważa -trafiających w odczucia powszechne. - Każdy człowiek, przynajmniej raz w życiu zadaje sobie pytanie, co on tu robi. Ja się przez całe życie miotam od jednego zawodu do drugiego, ponieważ jestem rockmenem, od słowa "rock", czyli bujać się - opowiadał o okolicznościach powstania przeboju "Co ty tutaj robisz" . Piosenka ta, wykorzystana została później na ścieżce dźwiękowej do filmu Juliusza Machulskiego "Kiler". Ten komediowy wątek pod jednym jeszcze względem idzie w parze z twórczością lidera Elektrycznych Gitar - wiele dialogów z filmu i tekstów Sienkiewicz, Kuby Sienkiewicza, trafiło do języka potocznego.
A jak powstała piosenka, którą muzyk chciał "dać odpór powszechnemu narzekaniu"? Które ze swoich doświadczeń z pracy lekarza zawarł w piosenkach i w jaki sposób chce opowiadać historię. Zapraszamy do wysłuchania wszystkich fragmentów rozmowy Izy Żukowskiej z Kubą Sienkiewiczem.
Najpiękniejsze polskie piosenki na moje.polskie.radio.pl >>>
(asz)