Strona główna > Artykuł

Polacy w awangardzie wynalazców technologii XXI wieku

Trójka

Opaska, która monitoruje stan twojego zdrowia, po to, żeby w określonym czasie poinformować cię, że powinieneś się zacząć ruszać, bo zaczynasz przybierać na wadze... Okulary, które zakładasz do snu, by monitorowały Twoją aktywność i budziły cię w taki sposób, żebyś był wyspany. Nadchodzi internet rzeczy.

fot. Glow Images/ East News

Polacy w awangardzie wynalazców technologii XXI. wieku (Reportaż/Trójka)

Niepostrzeżenie nadeszły czasy, w których urządzenia używane przez nas komunikują się za pośrednictwem internetu z innymi naszymi urządzeniami - zupełnie bez naszej ingerencji - aby znacząco ułatwiać nam życie i dostosowywać otoczenie do naszych preferencji. Technologia XXI wieku. Wśród wynalazców przodują Polacy.

Jedynym z ostatnich wynalazków, który pojawił się na naszym rynku i jest właśnie testowany w Warszawie są Ifinity Beacons - małe nadajniki, które umożliwiają działanie nawigacji wewnątrz budynków.

Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>

Niewiele osób wie, że u nas, nad Wisłą są ludzie, którzy opracowują przełomowe technologie, które już za chwilę zawojują cały świat. Adam Jesionkiewicz, Paweł Urbański i Krystian Cieślak - twórcy oraz propagatorzy technologii Ifinity Beacons stworzyli aplikację Virtualna Warszawa, w ramach której dostaniemy cyfrową pomoc w załatwianiu spraw urzędowych.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Katarzyny Błaszczyk pt. "Internet wszechrzeczy".

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>

"Reportaży" w Trójce można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.15.

(mp)