Strona główna > Artykuł

Tales z Miletu. Czy z jego filozofii nadal warto korzystać?

Jedynka

Powszechnie uznawany jest za pierwszego filozofa cywilizacji zachodniej oraz inicjatora badań nad przyrodą jako nauką. Należy do kanonu siedmiu mędrców. Czy nauka tak dawnych myślicieli może jeszcze być atrakcyjna?

Tales z Miletu. Rycina z książki "Illustrerad verldshistoria utgifven av E. Wallis. volume I", 1875 r.fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

Tales z Miletu - czy jest aktualny (Jedynka/Naukowy zawrót głowy)

To jemu zawdzięczamy nauczane do dziś na lekcjach matematyki Twierdzenie Talesa. To on jako filozof, astronom, matematyk i podróżnik - wywodzący się z zamożnej i wpływowej rodziny Thelidów - zostawił potomnym wiele mądrych maksym. - Dołożyłbym też kwestię doradztwa politycznego - mówi dr Adam Górniak, filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tales sporo podróżował, dzięki czemu poszerzył swoją wiedzę o przyrodzie, a tym samym horyzonty. Będąc w Egipcie zauważył, że woda jest źródłem życia. Był też prężnym handlowcem - na prasach do oliwy zbił fortunę.

Nauka w radiowej Jedynce >>>

Mawiał: Niech ci raczej zazdroszczą, niż się nad tobą litują. - Grecy uważali, że człowiek powinien dążyć do maksymalizacji swoich zdolności. Jeśli się dorobiłeś, bądź z tego dumny. Będzie cię otaczać chwała i zawiść, ale to lepsze niż bycie przeciętnym - mówi dr Górski.

Tales wpłynął także znacząco na matematykę. - Zastosowanie Twierdzenia Talesa przekracza zakres wiedzy szkolnej. To kwestia geometrii jako takiej, a ta pomaga także w percepcji sztuki, perspektywy - mówi filozof.

Gdzie stosuje się dzisiaj Twierdzenie Talesa? "Lenistwo jest rzeczą uciążliwą”, ”nieznośny jest brak wychowania”, ”ucz się tego, co najlepsze” czy "nie wierz wszystkim” - czy dziś te mądrości życiowe są nadal aktualne? Szczegóły w audycji "Naukowy zawrót głowy", którą przygotował i poprowadził Artur Wolski.

(ew/asz)