Data publikacji:
2015-01-29
Strona główna > Artykuł
Więzienie - wyrok na całe życie? "To wciąż ludzie"
Czwórka
Obecnie w polskich więzieniach przebywa ponad 78 tys. ludzi. Po odbyciu kary postarają się wrócić do"normalnego" życia: znaleźć pracę, założyć rodziny. Czy nie będą przez resztę społeczeństwa traktowani jak "trędowaci"?
Czy więźniowie po odbyciu kary mają szansę na znalezienie dobrej pracy i założenie rodziny?fot. Glow Images/East News
Pierwsze spostrzeżenie po przekroczeniu murów więzienia? Mnóstwo drzwi. Zamykanie i otwieranie kolejnych drzwi. - Gdy wszedłem na te korytarze, poczułem też stężone człowieczeństwo, stężone cierpienie - wspomina Janusz Mrozowski, autor trylogii "Bad boys”, "Bad girls" i "Bad boy. Cela dla niebezpiecznych". - Poczułem się wówczas bardzo mały, bo wiedziałem, że idę na spotkanie z ludźmi o wyjątkowo ciężkim przeznaczeniu.
Bo jego zdaniem samo pozbawienie wolności jest karą ciężką na tyle, że regularne posiłki i telewizja kablowa na co dzień wcale tak naprawdę sytuacji więźniów nie poprawiają. Wtóruje mu Elżbieta Wrona z Fundacji Dom Kultury, która opiekuje się więźniarkami z długimi wyrokami. - Dla moich dziewczyn pisanie jest "pomostem" z więzienia na tę stronę muru - mówiła. Goście Czwórki tłumaczyli m.in., dlaczego warto aktywizować więźniów, dawać im pracę i nawet "za kratami" pozwalać na tworzenie sztuki i kreatywność.
***
Tytuł audycji: Się mówi
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Janusz Mrozowski, reżyser i Elżbieta Wrona z Fundacji Dom Kultury
Data emisji: 29.01.2015
Godzina emisji: 14.00
(kd/mm)