Data publikacji:
2024-02-08
Strona główna > Artykuł
"A na Tygrysy mają Visy". Ta broń przeszła do legendy
polskieradio.pl
Dla Polaków Vis jest tym, czym dla Amerykanów colty. Polska myśl konstrukcyjna wydała jeden z najlepszych pistoletów w dziejach.
Pistolet Vis wz. 35fot. Wikimedia Commons
Niezawodny, prosty, solidny - takimi przymiotnikami opisać można opatentowany 8 lutego 1932 roku polski pistolet samopowtarzalny Vis.
Dla młodego, otoczonego przez potencjalnych wrogów państwa, jakim była II Rzeczpospolita, rozwój rodzimego przemysłu i myśli zbrojeniowej był kwestią prestiżową. W myśl tej idei inżynierowie Piotr Wilniewczyc i Jan Skrzypiński skonstruowali nową broń osobistą dla żołnierzy II RP.
Siła z Radomia
Początkowo broń nosiła nazwę WiS (od nazwisk inżynierów), później przemianowano ją na Vis, od łacińskiego słowa oznaczającego siłę. Charakterystyczne litery FB na rękojeści pistoletu pochodzą od Fabryki Broni w Radomiu, w której produkowano legendę polskiej myśli militarnej.
Doceniony przez Niemców
Zalety pistoletu docenili nawet okupanci i pistolety były produkowane na potrzeby Wehrmachtu jako "Pistole 35 (p)". Jakość niemieckiego odpowiednika znacznie odbiegała jednak od polskiego pierwowzoru: potrzeby wykrwawiającej się armii III Rzeszy wymuszały uproszczenia konstrukcyjne przyspieszające produkcję. Jakość wyraźnie spadła po przeniesieniu produkcji z Radomia do Austrii. Niemcy wykonali 300 tys. visów.
- To niejedyny przykład świadczący o tym, że wykonawstwo na ziemiach polskich było niejednokrotnie lepsze, niż w niemieckich fabrykach - mówił historyk inż. Jerzy Jasiuk.
Audycja z cyklu "Naukowy zawrót głowy" poświęcona broni używanej przez żołnierzy walczącej stolicy. Gościem Krzysztofa Michalskiego był inż. Jerzy Jasiuk (PR, 2013)
Visy były wykorzystywane w czasie Powstania Warszawskiego. O innej broni wykorzystywanej przez powstańców posłuchaj w audycji Krzysztofa Michalskiego z cyklu "Naukowy wieczór z Jedynką".
bm