Data publikacji:
2015-02-24
Strona główna > Artykuł
Propaganda Rosji w Polsce: putinowski Sputnik News
Jedynka
Rosyjski portal Sputnik News karmi swoich odbiorców solidną porcją "alternatywnej wobec zachodniej wizji świata" - jak twierdzą jego mocodawcy lub propagandą - jak z kolei ocenia szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna.
Jeden z materiałów w polskojęzycznym serwisie "Sputnika": "Paranoja i propaganda dominują nową Strategię Bezpieczeństwa RP"fot. print screen/Sputnik
Międzynarodowy serwis informacyjny Sputnik News ma już 14 wersji językowych, w tym najnowszą - polską, która działa od kilku dni pod adresem pl.sputniknews.com.
Sputnik News powstał w grudniu 2013 roku z dekretu prezydenta Władimira Putina. Jest częścią państwowego koncernu medialnego "Rossija Siewodnia".
Podczas prezentacji Sputnika szef koncernu Dmitrij Kisielow mówił, że prezentuje on alternatywną wobec mediów zachodnich wizję świata.
Widać ją już na pierwszy rzut oka. Możemy po polsku przeczytać m.in. że dowódcy NATO boją się potęgi rosyjskiej armii w razie wojny, ponad połowa Amerykanów jest przeciwko dostarczaniu broni Ukrainie, prezydent Bronisław Komorowski to kosmita, a ukraiński Majdan okazał się dla Ukrainy "potworem", o czym mówi w wywiadzie jeden z kanadyjskich dziennikarzy.
Jak uważa Aleksiej Dzikawicki, szef działu informacji telewizji BIEŁSAT, rosyjskie medium propagandowe najpewniej nie wpłynie na światopogląd odbiorcy z kraju zachodniego, ale "żadnego przekazu internetowego nie można w dzisiejszych czasach lekceważyć".
Według Dmitrija Muratowa, redaktora naczelnego niezależnej rosyjskiej "Nowej Gaziety", propaganda mediów podporządkowanych Kremlowi niszczy przede wszystkim sam naród rosyjski, którego nie można winić za taką politykę państwa.
Dmitrij Babicz, rosyjski dziennikarz, który pisze teraz dla agencji Sputnik nie zgadza się z tym, że treści publikowane przez nowe medium to propaganda. Po kilku minutach rozmowy przyznaje, że to bardziej odpowiedź rosyjskich władz na - jak twierdzi Moskwa - fałszywy przekaz medialny Zachodu, w tym Polski.
Babicz dodaje, że gdyby stosunki Zachodu i Rosji zmieniły się na lepsze, wówczas takie media jak Sputnik również zmieniłyby charakter:
W Polsce można słuchać też retransmitowanego programu Radia Sputnik, który nadaje podwarszawskie Radio Hobby codziennie o 21.00.
***
Tytuł audycji: "Więcej świata"
Prowadził: Dariusz Rosiak
Autor: Adrian Bąk
Data emisji: 24.02.2015r.
Godzina emisji: 18.15
JU