Strona główna > Artykuł

„Statyści” – reportaż Moniki Malec

Polskie Radio

Zapraszamy w dźwiękową podróż do pałacu Zamoyskich w Klemensowie, gdzie rzeczywistość przeplata się z planem filmowym. W pałacu kręcona była część scen do filmu „Ida”.

fot. Monika Malec

Ekipa trafiła na ten zabytek dosłownie w ostatnim momencie, tuż przed rozpoczęciem zdjęć, gdy zrobiło się bardzo nerwowo. Jak nie wierzyć tu w zrządzenie losu, bowiem trafiono idealnie. Historia obiektu pasuje do scenariusza. Statystami zostali mieszkańcy, zarówno budynków należących do zabudowy pałacowej, jak też osoby z sąsiednich miejscowości. Zdawać by się mogło, że są to przypadkowi ludzie, ale czy rzeczywiście?
Film „Ida” zdobył w ostatnim czasie najważniejsze nagrody filmowe łącznie z nagrodą Oskara Akademii Filmowej dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

w reportażu dział wzięli statyści filmu Ida:

Dorota Belina, Władysława Czochra, Jan Czochra, Beata Dołba, Krzysztof Kryk, Ewa Zimon oraz kierownik produkcji Magdalena Malisz. W audycji usłyszeli też państwo Waldemara Dołbę, opiekującego się pałacem z ramienia starostwa powiatowego, a także potomka ostatniego właściciela Klemensowa - Marcina Zamoyskiego.

Tytuł reportażu: "Statyści"
Autor reportażu: Monika Malec (PR Lublin)
Data emisji : 31.03.2015
Godzina emisji : 21.14

Program 1