Data publikacji:
2015-05-11
Strona główna > Artykuł
Jak uratować Państwowy Instytut Wydawniczy
Dwójka
- Byłoby dramatyczną sytuacją, gdyby ktoś podjął dziś decyzję o likwidacji PIW - podkreślał w Dwójce znawca rynku książki Piotr Dobrołęcki.
Wrocław, rok 1948. Ekspozycja książek Państwowego Instytutu Wydawniczego na Wystawie Ziem Odzyskanychfot. PAP
Ministerstwo Skarbu Państwa chce, by majątek Państwowego Instytutu Wydawniczego przejął Instytut Książki. - Profil wydawnictwa jest bardzo ambitny, ale jako wydawca generuje straty - mówił w Dwójce Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu. Z kolei Rafał Skąpski, ostatni dyrektor i likwidator PIW, podkreślał, że od momentu, kiedy rozpoczęto likwidację, udało się spłacić ok. 80 procent długu. - W sprzyjających okolicznościach w ciągu 2-3 miesięcy mogę doprowadzić do likwidacji długu w całości – przekonywał.
Czy jest zatem szansa na wykreślenie PIW z listy spółek w stanie likwidacji? Czy Ministerstwo Skarbu mogłoby podjąć decyzję o zmianie statusu wydawnictwa z przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę skarbu państwa? I co z groźbą likwidacji PIW?
***
Prowadzi: Katarzyna Nowak
Goście: uczestnicy warszawskiej debaty z 7 maja br. nt. przyszłości PIW: Grzegorz Gauden (dyrektor Instytytu Książki) i Rafał Skąpski (ostatni dyrektor i likwidator PIW), Paweł Waszczyk (redakor naczelny Biblioteki Analiz), Piotr Dobrołęcki (redaktor naczelny Magazynu Literackiego "Książki"); w audycji przedstawiliśmy również wypowiedź minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej (fragm. audycji "O wszystkim z kulturą")
Data emisji: 11.05.2015
Godzina emisji: 16.00
Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".
jp/mm