Strona główna > Artykuł

Magazyn Reporterów Bez znieczulenia - leki przeciw wirusowi RS

Polskie Radio

Wirus RS może zaatakować wszystkich. Tylko, że jedni infekcję spowodowaną przez ten wirus przejdą możliwie łagodnie. Dla dzieci urodzonych przedwcześnie lub dzieci z poważnymi wadami serca infekcja spowodowana przez wirus RS zagraża życiu.

(Zdjęcie ilustracyjne)fot. Glow Images/East News

Magazyn Reporterów Bez Znieczulenia - wirus RSV.mp3

Na rynku jest już lek, który pomaga dzieciom lżej przechodzić infekcje spowodowane wirusem RS. Wcześniaki zakwalifikowane na podstawie opracowanych kryteriów dostają go za darmo. Natomiast dzieci z wrodzonymi ciężkimi wadami serca nie. Chociaż podawanie leku rekomendują Towarzystwa Kardiologiczne w Europie i Stanach Zjednoczonych. Również Polskie Towarzystwo Kardiologiczne popiera refundowanie leku. Niestety Polska jako jeden z dwóch krajów Unii Europejskiej nie refunduje leku tym dzieciom. Wirus RS powoduje, że zwykły katar u dzieci z ciężkimi wadami serca przechodzi w ostre zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Leczenie jest bardzo kosztowne. Często mali pacjenci muszą być hospitalizowani, niejednokrotnie na oddziałach intensywnej terapii. Operacje, których te dzieci potrzebują trzeba przesunąć do ustapienia infekcji. Zdaża się, że dziecko umiera.

Co jest lepsze: profilaktyka drogim lekiem czy równie, a może nawet bardziej kosztowne neutralizowanie skutków infekcji?

W Magazynie "Bez znieczulenia" reportaż Magdy Skawińskiej pt."Oszacować koszty", w którym występuje dr Anna Brodzikowska-Pytel i matki chorych dzieci.

A po reportażu dyskusja z gośćmi w studiu.

 

Magazyn "Bez znieczulenia" dziś (11.06) w radiowej Jedynce po godz. 21. Prowadzi Jerzy Zawartka. Warto słuchać