Data publikacji:
2015-07-02
Strona główna > Artykuł
Jak Miroslav Šašek narysował Londyn
Dwójka
Osiemnaście książek Šaška to nie tylko piękne przewodniki po słynnych miastach. To również próba oddania na rysunku ducha Rzymu, Londynu czy Paryża.
"Oto jest Londyn" Miroslava Šaška (na zdj. ilustracja z tej książki) zdobyła w 1959 r. przyznawany przez "New York Times" tytuł Najlepszej Książki Ilustrowanej Rokufot. mat. promocyjne Wydawnictwa Dwie Siostry
Miroslav Šašek w 1948 roku, gdy w Czechosłowacji władzę przejęła partia komunistyczna, wyemigrował do Niemiec. Na wakacjach w Paryżu wpadł na pomysł książki "Oto jest Paryż". Wydana w 1959 roku, zapoczątkowała serię książek (jak się okazało, nie tylko dla dzieci) o miastach świata.
- Znajdziemy na ich kartach elementy kojarzące się z typowym przewodnikiem, ale również i te, które oddają wizualną, szczególną atmosferę danego miejsca. On potrafił połączyć te dwie rzeczy – opowiadała Grażka Lange.
Miasta Šaška zatem to nie tylko przedstawienie londyńskiego czy paryskiego sztafażu. Na jego ilustracjach te miasta żyją. Ten niebywały efekt artysta osiągnął w dość prosty, lecz niezwykle pracochłonny i kosztowny sposób.
***
Tytuł audycji: Spotkania po zmroku
Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk
Goście: Grażka Lange (grafik, ASP w Warszawie), Maciej Byliniak (wydawnictwo Dwie Siostry), dr Robert Kulimiński (Instut Slawistyki Zachodniej i Południowej UW)
Data emisji: 1.07.2015
Godzina emisji: 20.00
jp/mc