Data publikacji:
2015-07-15
Strona główna > Artykuł
Jaques Derrida – gwiazda współczesnej filozofii
Polskie Radio
- Wierzę w przeżycie filozofii, uważam, że powinna żyć i przeżyć wszystkie podejrzenia na temat śmierci. Ona już przeżyła swoją śmierć – mówił Jacques Derrida na antenie PR.
Jacques Derridafot. Matthias Ernert
85 lat termu, 15 lipca 1930, urodził się Jacques Derrida, francuski filozof pochodzenia żydowskiego.
Młodość Derrida spędził we francuskiej Algierii. Jako dziecko z żydowskiej rodziny został wyrzucony ze szkoły na mocy postanowień rządu Vichy. Już w młodości pasjonował się literaturą: czytywał Gide'a i Camusa.
Być może to z młodzieńczej fascynacji literaturą wykładowcy Sorbony (w latach 1960-1964) i l'École Normale Supérieure (1964-84) wyrosły zainteresowania filozoficzne Derridy, bliskie lingwistyce i językoznawstwu.
- Derrida uważał, że już w samym akcie czytania dokonujemy przekładu na język, którym się posługujemy – mówił poeta i tłumacz Andrzej Sosnowski, gość audycji Ewy Stocki z cyklu "Alfabet filozofów". – Zawsze jest tyle przekładów, ilu jest czytelników.
Przeciwnicy Derridy zarzucali ostentacyjne odcinanie się od postmodernizmu, choć jednocześnie – wraz z przyjacielem Michelem Foucaultem i Rolandem Barthesem – uważany jest za jego współtwórceę. Zwolennicy podkreślają nowatorski sposób praktycznej analizy tekstu - dekonstrukcjonizm.
- Derrida zainicjował pewien typ interpretacji postmodernizmu, który można nazwać dekonstrukcjonizmem - mówił prof. Jacek Migasiński w audycji Elżbiety Kollat z cyklu "Widnokrąg" poświęconej postaci Derridy. - Nie można tego kojarzyć ze zniszczeniem dotychczasowego układu problematyki. Derrida „bierze" jakiegoś klasycznego filozofa, wyprowadza z tej klasycznej filozofii jakieś pojęcie, które z pozoru jest nieznaczące, a może nawet być uznane przez tradycyjnych interpretatorów za lapsus i ustawiając to pojęcie w jakiś kontekstach, w danym tekście obecnych, pokazuje, że nasz obraz, nasza ocena danego filozofa była fałszywa. (widnokrąg)
Przez szereg lat, od chwili uzyskania stypendium Harvarda, współpracował z uczelniami amerykańskimi. Do wygłaszania wykładów zapraszały go uniwersytety na całym świecie. W życiu Derridy przewinął się również polski akcent – w 1997 otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.
Derrida był płodnym autorem: napisał 50 książek. Do najważniejszych należą: "Głos i fenomen. Wprowadzenie do problematyki znaku w fenomenologii Husserla", "O gramatologii" oraz "Ostrogi. Style Nietzschego".
Jeden z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych filozofów zmarł na raka trzustki 8 października 2004.
Posłuchaj rozmowy z Jacquesem Derridą i audycji poświęconej jego osobie.
bm