Strona główna > Artykuł

"Zofia Posmysz. Nie ma takich słów" - reportaż Wojciecha Markiewicza

Jedynka

- Pamiętam te sceny jak SS-mani z psami idą wzdłuż drutów albo gdy SS-man na dachu krematorium wsypuje Cyklon B do komina. Ludzie pytają, gdzie był wtedy Bóg, a on był tutaj - mówi Zofia Posmysz.

fot. Panthermedia

"Zofia Posmysz. Nie ma takich słów" - reportaż Wojciecha Markiewicza. (PR, 28.07.2015)

Zofia Posmysz to więźniarka Oświęcimia, pisarka, reporterka, autorka słuchowisk i jedna z ciekawszych postaci 90-letniej historii Polskiego Radia. Scenariusz najbardziej znanego jej słuchowiska "Pasażerki", sfilmowanej przez Andrzeja Munka, odwołuje się do prawdziwych wydarzeń z jednej z reporterskich podróży autorki.

- To było spotkanie w Paryżu. Tam usłyszałam ten głos, nawołujący jakąś osobę do powrotu. Wtedy się przeraziłam, bo był tak łudząco podobny do Annelise Franz, a to co było w niej nieprzyjemne to właśnie jej głos, taki ostry, wysoki, piskliwy - opowiada była więźniarka. Jak dodaje, bała się obejrzeć. Później zaczęła się zastanawiać, czy miałaby dość odwagi, by pokazać ją policjantowi jako byłą SS-mankę.

Zofia Posmysz opowiadała o swoim reportażu z pierwszego lotu Warszawa-Paryż z 1959 roku, drodze słuchowiska "Pasażerka z kabiny 45" do filmu Andrzeja Munka oraz tym, że w przeżyciu Oświęcimia pomogło jej doszukiwanie się iskry dobra w drugiej stronie, obozowych oprawcach.

***

Tytuł reportażu: "Zofia Posmysz. Nie ma takich słów"

Autor reportażu: Wojciech Markiewicz

Data emisji: 28.07.2015

Godzina emisji: 21.14

sm