Strona główna > Artykuł

Co oznacza słowo "Glacensis"?- projekt "Ucho na granicy"

Polskie Radio

Co oznacza tajemnicze słowo "Glacensis"? W naszej dźwiękowej sondzie twierdziliście między innymi, że to wyraz portugalski. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Most kamienny w Bardzie, mieście cudów w Euroregionie Glacensis. fot. Fot. Krzysztof Gnach

Już od poniedziałku będziemy gościli na pograniczu polsko-czeskim. Zostaliśmy tam zaproszeni przez Euroregion Glacensis. W krótkiej sondzie zapytaliśmy Was, co oznacza słowo "glacensis". Okazuje się, że najbliżej była Pani twierdząca, że wyraz ten pochodzi od lodu. 

Glacensis to dawna, łacińska nazwa ziemii kłodzkiej. Glacensis urbs to po prostu Kłodzko. Warto jednak podkreślić, że nazwa Kłodzko pojawiła się na kartach historii już w 981 r., po łacinie, jako castellum Kladsko. Nazwa ta wywodzi się od surowca drzewnego - drewnianych kłód(czes. kláda) , której źródłosłowem jest słowo kłaść. Z drewnianych kłód budowano wówczas mosty, domy oraz umocnienia obronne grodu na Górze Fortecznej. Od nazwy kłód przerzucanych przez rzekę, powstało obowiązujące we współczesnej polszczyźnie słowo "kładka" oznaczające prowizoryczny, bądź niewielki mostek.

Skąd więc wzięło się Glacensis jako nazwa ziemii kłodzkiej? W późnym średniowieczu, w wyniku niemieckiej kolonizacji, nazwa miasta została zgermanizowana na Glatz (1291). W późniejszych wiekach niemieccy badacze tworzyli na jej podstawie  teorie o możliwości założenia miasta przez Rzymian. Dowodzić tego miało pochodzenie niemieckiego miały Glatz od łacińskiego wyrazu glacies (lód).

Medialna promocja Euroregionu Glacensis PL”, który współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczpospolita Polska 2007 -2013 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice”