Strona główna > Artykuł

Wojna polsko-czeska o Kotlinę Kłodzką- projekt "Ucho na granicy"

Polskie Radio

Pod koniec II wojny światowej utworzono Festung Glatz (Twierdzę Kłodzk), która miała bronić miasta do końca. Jednak zdecydowano poddać je bez walki. Wojska radzieckie wkroczyły do miasta 9 maja 1945 roku. Dolny Śląsk miał w większości przypaść Polsce.Jednak przez błąd na radzieckiej mapie mogło dojść do konfliktu polsko-czechosłowackiego.

fot.

Powodem był radziecki dokument, do którego dołączona była mapa. Według niej władza radziecka postanawiała ustanowić granicę na linii Krzyżanowice – Odra – Olza, przyznając Czechosłowacji znaczną część spornych terenów. Dokument ten wpadł w ręce Czechów, a Ci zaczęli zajmować kolejne miejscowości. „Milicja czeska, korzystając z otwartej granicy, weszła na 10-12 km w granice Dolnego Śląska, zajmując stację kolejową Lewin w obwodzie Kłodzko na linii prowadzącej do Pragi i stację kolejową Mittelwalde w obwodzie Bystrzyca (na linii do Wiednia) oraz kilka sąsiednich wiosek” – alarmował Stanisław Piaskowski, pełnomocnik polskiego rządu na Dolny Śląsk, w depeszy do Warszawy. Polacy szykowali już swoje wojsko, jednak wówczas żadna akcja nie mogła odbyć się bez porozumienia z Armią Czerwoną. Po wyjaśnieniach akcja polska została wstrzymana, a Czesi odesłani za granicę. Ukrano natomiast radzieckiego oficera, twórcę niefotunnego dokumentu. 

Tymczasem w załączniku nasza współczesna sonda, co wiemy o Kotlinie Kłodzkiej.
Medialna promocja Euroregionu Glacensis PL”, który współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczpospolita Polska 2007 -2013 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice”