Strona główna > Artykuł

Tajemnica serca Chopina ukrytego w kościele

Czwórka

Wielki polski kompozytor pochowany został na paryskim cmentarzu Père-Lachaise, ale jego serce, przemycone przez siostrę do Polski, od 1850 roku zamurowane jest w filarze kościoła św. Krzyża w Warszawie.

Tablica z napisem "Gdzie skarb twój, tam serce twoje" upamiętniająca miejsce złożenia serca Fryderyka Chopina w kościele św. Krzyża w Warszawiefot. PAP/Marcin Obara

Naukowcy mówią o sercu Chopina zamurowanym w filarze warszawskiego kościoła (Nawiedzeni/Czwórka)

W 2014 roku grupa naukowców postanowiła dokonać oględzin serca kompozytora. Lekarze, muzykolodzy, znawcy historii i kultury otworzyli drewnianą skrzynkę, w której ukryta była druga, mniejsza. W niej znajdował się kryształowy słój, a tam - serce zachowane w doskonałym stanie.

- Kryształ jest miękki, w związku z czym wieczko było doskonale dotarte do słoja, co zapewniało szczelność. Druga fortunna okolioczność polegała na tym, że anatomopatolog, który włożył serce do słoja, uszczelnił wieczko wazeliną. Użył jej tak dużo, że utworzyła ona "kożuszek", który dodatkowo zabezpieczał przed parowaniem - mówi prof. Tadeusz Dobosz.

Z audycji dowiecie się, na co zmarł Fryderyk Chopin, dlaczego bał się śmierci i z jakiego powodu nie został pochowany w Polsce.

***

Przygotowała: Justyna Majchrzak

Data emisji: 6.10.2015

Godzina emisji: 11.00

Materiał został wyemitowany w audycji Nawiedzeni.

mg/bch