Strona główna > Artykuł

„Maciejowska jestem” - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Polskie Radio

Alicja Maciejowska zaczęła pracę w Polskim Radiu w latach pięćdziesiątych...

fot.

Alicja Maciejowska pracowała w rozgłośni łódzkiej, koszalińskiej, w Szczecinie, później w Warszawie w radiowej Trójce, a po roku 1989 w Programie I. Była szefową redakcji reportaży. Skończyła Wydział  Reżyserii Dźwięku w Warszawskiej Szkole Teatralnej i Historię. Zaczynała od reportaży czytanych.  „Azbestoza” i „Pierwszy dzień wolności” – to były te pierwsze.  W jej dorobku jest wiele reportaży satyrycznych, które robiła we współpracy m.in. z Aliną Głowacką i Bronisławem Sałudą. Jest autorką wielu dokumentów historycznych. O holocauście,  historii Polski po 1945 roku, o Obławie Augustowskiej 1945. Działała w Komitecie Poszukiwań i razem z Marią Chwalibóg, aktorką , od 1987 roku jeździła po Suwalszczyźnie, żeby zbierać dokumenty na temat tej zbrodni. Zdobyła  wiele nagród dziennikarskich. Nagrodzona złotym mikrofonem.
Osoba z ogromnym poczuciem humoru i cały czas aktywna. Autorka książek, m.in. „Pisane mikrofonem” i „Obława”. Nie robi już jednak reportaży, a to z powodu czasów komputerów, bo kiedy montuje reportaż, „lubi czuć taśmę pod palcami…”, a w radiu praca na taśmie to już historia…

Reportaż pt. "Maciejowska jestem" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej w niedzielę, 18 października o godz. 21.18 w Jedynce.