Data publikacji:
2015-11-17
Strona główna > Artykuł
Czesław Wycech. Z Wilczogęb do Sejmu
Jedynka
Ten działacz ruchu ludowego, nauczyciel, historyk, marszałek Sejmu PRL, całe życie pracował na rzecz oświaty. - Charakterystyczne w jego pracy nauczycielskiej jest to, że zawsze popadał w konflikt z duchowieństwem - opowiada dr hab. Arkadiusz Indraszczyk.
Wizyta marszałka Czesława Wycecha (C) w powiecie grójeckim. Data wydarzenia: 1968-71fot. audiovis.nac.gov.pl
Czesław Wycech urodzony w rodzinie chłopskiej, w 1926 ukończył Instytut Nauczycielski w Warszawie. Od 1918 należał do partii ludowych – PSL "Wyzwolenie", od 1931 do Stronnictwa Ludowego, od 1945 do Polskiego Stronnictwa Ludowego, od 1949 do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego – kiedy ruch ludowy nie był do końca samodzielny, a może nawet wcale nie był samodzielny. - Cóż miał Wycech wtedy robić, emigrować jak Mikołajczyk czy Korboński? On został w kraju, a skoro został, musiał iść na ścisłą współprace z komuną, bo innego wyjścia dla niego nie było. Ostatecznie to postać pozytywna, choć nie wolna od błędów- uważa red. Andrzej Sowa.
120 lat ruchu ludowego - cykl Bohaterowie Zielonego Sztandaru >>>
Dlaczego nasz bohater nie wybrał emigracji wewnętrznej? W audycji zostały wykorzystane nagrania archiwalne prezentujące wypowiedzi Czesława Wycecha.
***
Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadzi: Dorota Truszczak
Goście: dr hab. Arkadiusz Indraszczyk, red. Andrzej Sowa (historycy)
Data emisji: 22.09.2015
Godzina emisji: 23.14
asz/tj