Strona główna > Artykuł

„Rzeka i ludzie” - reportaż Wojciecha Markiewicza

Polskie Radio

W wyniku coraz większej zabudowy terenów zalewowych oraz eksploatacji żwiru i piasku z rzek, wzrosło zagrożenie powodziami.

fot.

Coraz częściej jako metodę zapobiegania powodziom stosuje się regulację rzek i wybetonowanie jej koryta, niszcząc okoliczną przyrodę i zabierając rzece jej naturalny, żywiołowy charakter. Często ma to negatywny wpływ na walory turystyczne okolicy i samą przyrodę. Tak stało się m. in. w Dolinie Raby. 

Stowarzyszenie Ab Ovo zdecydowało się na przygotowanie projektu, który miał przywrócić Rabie jej urok oraz odbudować zaniedbaną i zniszczoną roślinność na jej brzegach. Przede wszystkim podjęto działania na rzecz przywrócenia naturalnego charakteru koryta w górnym biegu rzeki oraz wzmocnienie jej brzegów, zabezpieczając tym samym okoliczne obszary przed powodzią. Woda łagodnie meandrująca zmuszona pokonywać naturalne przeszkody płynie znacznie wolniej, co pozwala uniknąć niszczącej siły żywiołu. Odpowiednio ukształtowane koryto (bez sztucznych przeszkód) daje również rybom możliwość płynięcia na tarło w górę rzeki. Pod opieką stowarzyszenia znalazły się także rośliny porastające brzegi – usunięto nadmiernie rozplenione gatunki, sadząc te, które dawniej tutaj rosły. Dużą uwagę poświęcono również monitorowaniu stanu rzeki i jakości wód (m.in. poprzez wykorzystanie nawigacji GPS do obserwowania, czy do rzeki nie są usuwane zanieczyszczenia lub śmieci, a mieszkańcy nie wybierają żwiru i piasku z koryta). Dzięki działaniom stowarzyszenia Raba w górnym biegu odzyskała swój naturalny charakter. Jej brzegi znów porasta charakterystyczna dla nich roślinność (która bez pomocy człowieka by wyginęła), a ludzie mogą się cieszyć czystszą rzeką, pełną różnorodnych gatunków ryb.

Środa,18 listopada 2015, godz. 21.14, Program 1. Zapraszamy!

Audycja współfinansowana przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, przygotowana we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju.