Strona główna > Artykuł

"22 miliony skowronków" - reportaż Olgi Mickiewicz

Polskie Radio

Jak chronić przyrodę, a jednocześnie dbać o rozwój rolnictwa? Co rolnicy wiedzą o przyrodzie?

fot. Glow Images

22 miliony skowronków - reportaż Olgi Mickiewicz.mp3

Gospodarka człowieka powoduje, że coraz więcej terenów zielonych przeznaczanych jest pod uprawę roślin i hodowlę zwierząt. Cierpią na tym ptaki (niektóre są przez to nawet zagrożone wyginięciem), owady oraz roślinność. Ten proces jest szczególnie widoczny na zachodzie Europy, gdzie naukowcy prowadzą nawet sztuczne hodowle chwastów, po to żeby uchronić je przed całkowitym wytępieniem.

Po to, żeby w Polsce nie dochodziło do podobnych sytuacji, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa z Puław prowadzi na terenie Lubelszczyzny projekt zachowania bioróżnorodności oraz akcję edukacyjną dla rolników. Naukowcy z kilku organizacji, między innymi z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, sprawdzają też, jak system popularnych dopłat wpływa na przyrodę. Okazuje się, że sami rolnicy coraz częściej rozumieją potrzebę ochrony roślin i zwierząt.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Olgi Mickiewicz "22 miliony skowronków", dziś w radiowej Czwórce po 18.15.

Audycja współfinansowana przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, przygotowana we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju.