Data publikacji:
2025-01-14
Strona główna > Artykuł
Konferencja w Casablance. Preludium "wielkiej trójki"
PolskieRadio24.pl
Na początku 1943 roku niemiecki wywiad za wszelką cenę próbował się dowiedzieć, gdzie odbędzie się aliancka konferencja na najwyższym szczeblu. Otrzymał informację o spotkaniu w Białym Domu w Waszyngtonie. W najgłębszej tajemnicy Winston Churchill i Franklin Delano Roosevelt spotkali się 14 stycznia 1943 roku w zdobytej Casablance.
Prezydent USA F. D. Roosvelt oraz Premier Wielkiej Brytanii W. Churchill - spotkanie w Casablancefot. Wikipedia/domena publiczna
Konferencja w Casablance - audycja z cyklu "Postacie i wydarzenia II wojny światowej". (PR, 11.03.2005)
Tymczasem w najgłębszej tajemnicy Churchill i Roosevelt spotkali się w hotelu "Anfa" w świeżo zdobytej Casablance. Zaproszenie otrzymał też Józef Stalin, który nie dotarł do Maroka z powodu trwającego oblężenia Stalingradu, oraz przedstawiciele Wolnej Francji.
Rozstrzygano generalną strategię aliancką przeciw Niemcom i doraźną sprawę Francji.
- Podjęto decyzję o dążeniu do bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, co przecinało jakiekolwiek możliwości politycznego zakończenia wojny – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Paweł Wieczorkiewicz.
Zadecydowano o utworzeniu drugiego frontu w Europie w 1944 roku i inwazji na Sycylię i Włochy. Rozwiązano też sprawę wspólnego przedstawicielstwa Francji. Współprzewodniczącymi francuskiego Komitetu Wyzwolenia zostali gen. Charles de Gaulle i gen. Henri Giraud.
- W ciągu niespełna roku De Gaulle w genialny sposób pozbawił Girauda wszelkiej władzy i przejął całkowitą kontrolę nad aliancką Francją – powiedział historyk.
Konferencja w Casablance stanowiła preludium do konferencji "wielkiej trójki" w Teheranie, Jałcie i Poczdamie.
Dowiedz się więcej:
Jak Churchill oddał Polskę Stalinowi
W Jałcie Stalin wziął wszystko
Wielka Trójka w Teheranie. Faktyczny koniec II Rzeczypospolitej
mjm/im