Strona główna > Artykuł

Wolter jako pisarz kontrkultury? Drugie życie arcydzieł

Dwójka

Prześmiewcza, ironiczna, nieprzyzwoita. Okazuje się, że literatura oświeceniowa może być dla współczesnych pisarzy bardzo pomocna.

Tytułowy bohater Wolterowskiego "Kandyda" tuła się po świecie i przeżywa nieprawdopodobne przygody, które wystawiają na szwank jego wiarę w dobroć świata. Na zdj. portret Woltera François-Marie Arouetafot. Wikimedia Commons/domena publiczna

Wolter jako pisarz kontkultury. Drugie życie dawnych arcydzieł

Bajka zwierzęca, powieść łotrzykowska, historie spod znaku płaszcza i szpady, romans wiktoriański, wreszcie: powiastka filozoficzna. Wydawałoby się, że te gatunki literackie pokryły się już dawno muzealnym kurzem. A jednak współcześni pisarze lubią je wyciągać z lamusa, bawiąc się naśladownictwem, pastiszem i parodią.

- Autorzy "Candy" chcą wyszydzić głupotę plastikowej bohaterki, dziewczęcia ulegającego rozmaitym wpływom i modom. Nie sposób zrobić tego lepiej i bardziej ironicznie, niż odwołując się do powieści wywodzącej się z epoki, która najwyżej ceni rozum - tłumaczył Maciej Świerkocki, opowiadając o głośnej, skandalizującej książce autorstwa Terry’ego Southerna i Masona Hoffenberga. Powieści, która nie tylko tytułem odwołuje się do Wolterowskiego "Kandyda".

Jak pisać o współczesności Wolterem czy Diderotem? Dlaczego Kundera wolał zająć się "Kubusiem Fatalistą" niż "Idiotą" Dostojewskiego? I czym tak naprawdę kusi XVIII-wieczna literatura: łamaniem norm? nieobyczajną treścią? zawrotną grą wyobraźni?

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Piotr Kofta

Goście: Maciej Hen (pisarz), Maciej Świerkocki (tłumacz), Piotr Kieżun ("Kultura Liberalna") i dr Przemysław Pietrzak (Instyt Literatury Polskiej UW)

Data emisji: 21.01.2016

Godzina emisji: 21.30

jp/mm