Strona główna > Artykuł

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Animowany film "Memento" ku czci ofiar

polskieradio.pl

Film można obejrzeć w internecie, będzie też emitowany w wielu europejskich kanałach telewizyjnych.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustufot.

Dyskusja o książce "Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie" (Inny stan skupienia/Dwójka)

94-letni o. Józef Pielorz - oblat, ostatni z żyjących więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych opowiada o swoich wojennych przeżyciach (Ślady na piasku/ Jedynka)

– Lecieliśmy lasem i ja krzyczałem: piekło spalone! Zwariowałem – wspominał Samuel Willenberg w audycji Ewy Kwaśnik na temat buntu więźniów w obozie zagłady w Treblince. (PR, 2.08.2013)

Audycja "Zerwane druty - Majdanek" z udziałem byłych więźniów obozu. (PR, 9.05.1975)

Wspomnienia byłych więźniów Majdanka w audycji z cyklu "Mapa bohaterstwa". (PR, 28.12.1970)

"Majdanek - cmentarzysko Europy" - audycja. (PR, 1.11.1987)

Hitlerowiec porwany i skazany w Izraelu. Proces Eichmanna był legalny? (Trzecie oblicze dyplomacji/Trójka)

27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji Europejska Sieć Pamięć i Solidarność wraz z Domem Konferencji w Wannsee przygotowała krótki film animowany "Memento", którego reżyserem jest węgierski twórca Zoltán Szilágyi Varga.

Półminutowy spot, oparty na rysunkach wykonanych węglem, przypomina o jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii ludzkości. Jak mówi jego reżyser, Zoltán Szilágyi Varga, mierząc się z tematem Holokaustu "stajemy w obliczu wypaczenia ludzkiej natury i nie znajdujemy żadnej odpowiedzi, pomimo wszystkich znanych nam badań, ustalonej liczby ofiar, dokładnego opisu zdarzeń".

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>

CZYTAJ DALEJ
holokaust auschwitz obóz koncentracyjny żydzi 1200 free.jpg
Muzeum Historii Żydów Polski szykuje szereg warsztatów, wykładów i wystaw upamiętniających ofiary nazistowskich zbrodni

Perspektywa dziecka

Film odwołuje się do łatwo rozpoznawalnych dla Europejczyków symboli: bydlęcych wagonów, torów kolejowych, skrawków papieru, opuszczonych mieszkań, ale ukazuje je z perspektywy dziecka, stawiając tym samym pytanie o możliwość zrozumienia tej tragedii i podkreślając konieczność podtrzymywania pamięci o niej.

II wojna światowa - serwis specjalny >>>

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, aby uwrażliwiać przyszłe pokolenia na tragedię Holokaustu i zapobiegać w ten sposób aktom ludobójstwa w przyszłości.

Wiedza i pamięć

Dzień ten obchodzony jest 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau – miejsca zagłady co najmniej miliona Żydów z Węgier, Polski, Francji, Czech i Słowacji, Grecji i innych krajów oraz około stu dwudziestu tysięcy innych więźniów (Polacy, Romowie, jeńcy sowieccy i inni). 

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia o Janie Karskim >>>

CZYTAJ DALEJ

Główni oskarżeni w procesie Norymberskim.jpg
Trybunał w Norymberdze - rozliczenie z nazizmem

- Żyjemy w okresie, w którym pokolenie świadków Holokaustu powoli odchodzi. Szczególnie ważne jest, żeby wiedzę i pamięć o tych wydarzeniach przekazywać kolejnym generacjom – mówi Rafał Rogulski, dyrektor Instytutu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. Mamy nadzieję, że film "Memento" ze swoim emocjonalnym przesłaniem będzie inspiracją do refleksji nad historią i jej konsekwencjami dla naszych społeczeństw – dodaje.

Posłuchaj archiwalnych dźwięków na temat wydarzeń z roku 1945 >>>

Holokaust to ludobójstwo około 6 milionów europejskich Żydów oraz milionów innych prześladowanych grup m.in. Polaków, Romów i sowieckich jeńcach wojennych, które zostało dokonane przez Niemców w czasie II wojny światowej. Szacuje się, że łącznie w wyniku zbrodni dokonanych przez III Rzeszę śmierć poniosło około 11 milionów osób.

Zagłada Żydów została w większości przeprowadzona na okupowanych przez nazistowskie Niemcy ziemiach polskich. Stanowiła systematyczny i realizowany przez aparat państwowy proces likwidacji całego narodu. Liczba polskich Żydów wśród ofiar Zagłady szacowana jest według różnych źródeł od 2,6 mln do 3,3 mln osób.  

pp

/