Data publikacji:
2016-02-21
Strona główna > Artykuł
Poznać bliżej obcokrajowców
PolskieRadio 24
W audycji "Ekspaci - Polska według obcokrajowców" pytaliśmy gości, jak funkcjonują i jakie aktywności podejmują mniejszości narodowe w Polsce. W studiu Polskiego Radia 24 gościli: Olesya Malyugina, Rosjanka z Fundacji Inna Przestrzeń i Stowarzyszenia Za Wolną Rosję, Natalia Panczenko, Ukrainka, aktywistka Euromajdan Warszawa, Aleś Zarembiuk, Białorusin z Białoruskiego Domu w Warszawie.
Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców od ubiegłego roku liczba legalnie mieszkających w Polsce obcokrajowców zwiększyła się o 50 tys. Ponad połowę (28,9 tys.) stanowili Ukraińcy/fot.flickr/asurovfot.
Zdaniem Olesyi Malyuginy, społeczeństwo polskie jest bardzo jednolite pod względem etnicznym i religijnym, dlatego Polacy boją się obcokrajowców – obawiają się bowiem tego, czego nie znają. Ważne jest, by Polacy poznawali ich bliżej – postulował gość Ekspatów.
– Obcokrajowcy zaczynają mówić własnym głosem. Mam nadzieję, że to doprowadzi do tego, że ludzi nas poznają i ten lęk zmniejszy się – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Nie wszyscy imigranci w Polsce są migrantami ekonomicznymi. Na przykład Aleś Zarembiuk jest uciekinierem – musiał uciekać ze swojego kraju ze względu na reżim polityczny.
– W 2010 roku podczas wyborów lokalnych na Białorusi, gdzie kandydowałem do Rady Obwodowej musiałem uciekać. W Polsce miałem partnerów i wizę. Przez jakiś czas ukrywałem się w Kijowie. Jestem więc migrantem politycznym – mówił gość Polskiego Radia 24.
Natalia Panczenko i Olesya Malyugina przyjechały do Polski na stypendium. Obecnie kontynuują naukę i pracę w naszym kraju.
– Kiedy studiowałam na Ukrainie, wygrałam stypendium naukowe do Polski na miesiąc. Nastepnie to sama uczelnia SGGW zaproponowała mi ukończenie tu studiów magisterskich. No i tak zostałam – powiedziała Natalia Panczenko.
W Polsce mniejszości narodowe to ok. 1 proc. populacji.
Audycję prowadziła Masza Makarowa.
Polskie Radio 24/dds