Data publikacji:
2016-04-17
Strona główna > Artykuł
Mity i wierzenia Słowian
PolskieRadio 24
– Każda wspólnota ludzka ma naturalną potrzebę zrozumienia swoich początków – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Leszek Słupecki, mediewista z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jakie są początki naszego ludu – Polan? O tym w rozmowie również ze Sławomirem Utą, rekonstruktorem obrzędów słowiańskich.
W obliczu braku źródeł pisanych, aby zrozumieć istotę religii wczesnych Słowian, archeolodzy próbują odpowiadać na pytania za pomocą rekonstrukcji przedchrześcijańskich obrzędów.fot. https://www.facebook.com/slowianie.spolecznosc
W Poznaniu kończą się uroczystości związane z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski. W 966 Mieszko I przyjął wiarę chrześcijańską i tym samym rozpoczął chrystianizację podległych mu ludów słowiańskich. W co jednak wierzyli Słowianie przed chrystianizacją?
– Pogańscy Polanie mieli kilka najważniejszych bóstw. Co ciekawe mają one związki ze światem irańskim. Nasze początki są barbarzyńskie. Mogły odbywać również ofiary z ludzi. Pogaństwo i chrześcijaństwo to dwa różne światy. Pogaństwo to obyczaj przodków, chrześcijaństwo jest oparte na księdze – powiedział prof. Leszek Słupecki.
Jednym ze sposobów zapoznania się z naszą historią przedchrześcijańską są rekonstrukcje obrzędów. Od wielu lat zajmuje się tym Sławomir Uta.
– Odtwarzamy cały rok obrzędowy, który pokazuje jak życie człowieka było splątane z przemianami w przyrodzie. Można pokazać obrzędy przejścia – związane z etapami życia człowieka od narodzin do śmierci. Można również rekonstruować obrzędy związane z ofiarowaniami, łącznie z ofiarą z człowieka i pochówkami spirytualnymi, podczas których spalano ofiary – mówił Sławomir Uta.
Z gośćmi Polskiego Radia 24 rozmawiał Piotr Jędrzejek.
Polskie Radio 24/dds/mr