Data publikacji:
2016-05-12
Strona główna > Artykuł
Ustawa antyterrorystyczna: zagrożenia
PolskieRadio 24
Rada Ministrów przyjęła i skierowała do Sejmu projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Eksperci Debaty Poranka: Barbara Grabowska-Moroz z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Andrzej Mroczek z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas i dr Krzysztof Karolczak, ekspert ds. terroryzmu – dyskutowali o zagrożeniach dla wolności obywatelskich, jakie może ona ze sobą nieść.
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest odpowiedzialna m.in. za kontrwywiadfot. EAST NEWS
– Ustawy antyterrorystyczne zostawiają spore wolne pole do działania politykom. To zaś wzbudza ogromną pokusę wśród rządzących do wykorzystywania takich przepisów do walki nie z terroryzmem, a opozycją – ostrzegał w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Karolczak.
W projekcie przewidziano prowadzenie przez szefa ABW wykazu osób, które mogą mieć związek z działalnością terrorystyczną. ABW uzyska dostęp do informacji i danych, objętych tajemnicą bankową.
– Polskie służby powinny mieć bardziej skoordynowane i lepiej zapisane normy kompetencyjne. Jednak pomysł, żeby wprowadzić możliwość podsłuchiwania, bez zgody sądu, teoretycznie cudzoziemców, a tak naprawdę kogokolwiek, jest co najmniej groźny – powiedziała w Debacie Poranka Barbara Grabowska-Moroz.
– Ustawa antyterrorystyczna powinna powstać, ale nie w takim kształcie. Jest w niej bowiem bardzo dużo niebezpiecznych zapisów, które mogą powodować nadużycia wynikające z nadinterpretacji przepisów – dodał Andrzej Mroczek.
Projektowana ustawa miałaby wejść w życie 1 czerwca.

Audycję prowadził Robert Walenciak.
Polskie Radio 24/dds