Data publikacji:
2016-06-19
Strona główna > Artykuł
Leszek Czarny: niełatwy los księcia okrytego hańbą
Jedynka
Z zapisów wiemy, że Gryfina, żona Leszka Czarnego, ogłosiła, że małżeństwo zostało nieskonsumowane. - Kiedyś wydawało mi się, że musiały nią kierować motywy polityczne, ponieważ zrobiła to dopiero po 6 latach małżeństwa. Dziś wydaje mi się, że wyrokowanie o czyjejś tragedii na podstawie jednego zdania zapisanego 700 lat temu przez nie wiadomo kogo jest pewnym nadużyciem – przyznaje dr Paweł Żmudzki.
Gryfina i Leszek Czarny na obrazie Jana Matejkifot. Wikipedia/Domena publiczna
Jak dodaje gość Katarzyny Jankowskiej, są pewne ślady świadczące, że Gryfina starała się o unieważnienie małżeństwa, ale po latach małżonkowie się pogodzili.
Leszek Czarny był bratem Władysława Łokietka, a Bolesław Wstydliwy, z braku potomstwa, zapisał mu tron krakowski. Po 1279 roku był księciem w Sieradzu, Krakowie i Sandomierzu. Jednak Leszek Czarny nie był utalentowanym władcą ani wodzem, prowadził wojny przez 9 lat swoich rządów, buntowało się przeciwko niemu również rycerstwo. Miał jednak książę na swoim koncie także sukcesy. - Wygląda na to, że na dworze księcia dochodzi do związania kultu świętego Stanisława, pierwszego polskiego świętego kanonizowanego w 1253 roku, z ideą zjednoczeniową państwa. Wiemy o tym z pieczęci, która Leszek Czarny kazał sobie zrobić. Św. Stanisław staje się patronem państwa Leszka Czarnego i samego księcia – opowiada dr Paweł Żmudzki.
Czego dotyczył opisany przez Długosza "Sen Leszka Czarnego"? Skąd wziął się przydomek księcia? Jaka zmiana zaszła w pozycji Krakowa podczas panowania księcia? Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie z cyklu "Eureka"
Prowadzi: Katarzyna Jankowska
Gość: dr hab. Paweł Żmudzki (mediewista z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 19.06.2016
Godzina emisji: 15.10
gs/mc