Data publikacji:
2016-07-28
Strona główna > Artykuł
Narodowe mity historyczne
PolskieRadio 24
Jak wyważyć racje pomiędzy tworzeniem narodowych mitów nawiązujących do historii a krytycznym osądem tego, co nam się w historii przydarzyło? Na to pytanie odpowiadali goście Łukasza Warzechy w audycji Szukając Dziury w Całym – Krzysztof Bosak (Fundacja „Europa Media”) i Piotr Gursztyn (TVP Historia).
Zdjęcie ilustracyjne/fot.flickr/Krzysztof Belczyńskifot.
Jak wskazywał Piotr Gursztyn, mit Solidarności, Powstania Warszawskiego i podziemia antykomunistycznego lat 1944-1956 to centralne mity obecnych czasów.
– Te trzy mity są tak żywe, ponieważ każde z tych wydarzeń miało bardzo demokratyczny charakter i uczestniczyły w nich bardzo szerokie masy ludzi – mówił gość Polskiego Radia 24.
Jak utrzymywał Krzysztof Bosak, doniosłe wydarzenia, które odegrały istotną rolę w historii narodowej, zasługują na szerokie upamiętnienie.
– Chcemy oceniać wydarzenia z przeszłości. To zaś skutkuje myśleniem o tym, co dzieje się we współczesnej polityce. Rozważanie wydarzeń z przeszłości jest bowiem szkołą myślenia o aktualnych interesach i bezpieczeństwie naszego kraju – powiedział gość programu Szukając Dziury w Całym.
Więcej w całej audycji, którą przygotował Łukasz Warzecha.
Polskie Radio 24/dds
Data emisji: 28.07.2016
Godzina emisji: 19.32