Strona główna > Artykuł

"Łącznicy" - reportaż Marty Rebzdy

Polskie Radio

Pan Krzysztof Bukowski to syn Edmunda Zbigniewa Bukowskiego i Ireny Bukowskiej. Rodzice pana Krzysztofa poznali się w wileńskiej konspiracji.

Irena i Edmund Bukowscy fot. Archiwum domowe

"Łącznicy" - reportaż Marty Rebzdy

Ojciec służył w Oddziale V Łączności Wileńskiego Okręgu AK. Matka była łączniczką AK na Wileńszczyźnie. Ojciec pana Krzysztofa kursował do Warszawy jako łącznik między Komendą Okręgu Wileńskiego a Komendą Główną AK w Warszawie. Po zajęciu Wilna przez Sowietów został aresztowany przez NKWD, ale wkrótce udało mu się zbiec. Po tym wydarzeniu para łączników podjęła decyzję o wyjeździe do Warszawy. Po upadku powstania na Pradze Edmund Bukowski  utworzył komórkę łączności Wileńskiego Okręgu AK i – od września 1944 do kwietnia 1945 r. – utrzymywał łączność kurierską z Komendą Okręgu w Wilnie. Później działał w ramach Ośrodka Mobilizacyjnego Wileńskiego Okręgu AK. W latach 1947–1948 zorganizował siatkę wywiadowczą, działającą na rzecz Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.

W 1947 r. na świat przyszedł pan Krzysztof. Gdy miał 9 miesięcy, zostali aresztowani oboje jego rodzice. Por. Bukowski został stracony w kwietniu 1950 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Jest jedną z trzech pierwszych ofiar UB zidentyfikowanych pośród szczątków znalezionych na tzw. „Łączce”. Matkę pana Krzysztofa wypuszczono z więzienia dopiero w 1956 roku.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Marty Rebzdy pt."Łączncy" dziś, 21/22 listopada, w radiowej Jedynce, tuż po północy.


Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym – wydawcą serwisu ninateka.pl