Strona główna > Artykuł

"Cienkie nitki szczęścia" - reportaż Olgi Mickiewicz

Polskie Radio

W Polsce pracuje 1 milion 300 tysięcy Ukraińców. Mimo że to ogromna grupa, dla wielu Polaków Ukraińcy są niewidoczni. Niewiele o nich wiadomo - poza tym, że sprzątają, budują domy, opiekują się dziećmi i starszymi ludźmi. Nie osiedlają się tu na stałe, chcą zarobić i wrócić do swojego kraju. Przekraczają granicę w tę i z powrotem dziesiątki razy, a cały swój czas zazwyczaj poświęcają pracy. Pracują często bez umów, więc nie mają praw. Bywają ofiarami oszustów.

.fot. .

"Cienkie nitki szczęścia" - reportaż Olgi Mickiewicz

To przede wszystkim sytuacja kobiet jest najtrudniejsza. Z badań polskich socjologów wynika, że statystyczna Ukrainka pracująca w Polsce jest jedynym żywicielem rodziny, której członkowie pozostali na Ukrainie. Zdesperowanym kobietom zdarza się zgadzać na bardzo wiele, byle tylko zarobić pieniądze, których tak bardzo potrzebują ich rodziny.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Olgi Mickiewicz (w realizacji Macieja Kubery) "Cienkie nitki szczęścia" dziś w Jedynce, piętnaście minut po północy. Reportaż jest pracą stypendialną w ramach Ake Blomstrom Award, powstał pod kierunkiem brytyjskiego dziennikarza radiowego Simona Elmesa.