Strona główna > Artykuł

Warszawa 3 maja 1791 roku. „Epoka stanisławowska była złotym wiekiem stolicy”

PolskieRadio 24

Dzisiaj w Warszawie dominują drapacze chmur, osiedla mieszkaniowe i system komunikacji miejskiej. A jak wyglądała stolica pod koniec XVIII wieku? Na to pytanie starał się odpowiedzieć w Polskim Radiu 24 varsavianista Piotr Otrębski.

Widok na Zamek Królewski od strony wschodniej, Canaletto, 1770fot. wikipedia.com

03.05.2017 Piotr Otrębski o Warszawie końca XVIII wieku

Według varsavianisty Warszawa epoki króla Stanisława Augusta Poniatowskiego była zdominowana przez magnatów. – Można wyodrębnić trzy Warszawy tego okresu: Stare Miasto, Nowe Miasto i Warszawę koronną, czyli związaną z magnaterią. Centrum Warszawy stanowił Zamek Królewski, tak w świetle Konstytucji 3 maja można stwierdzić. Wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia wznosiły się przepyszne, przebogate pałace, które powstały wiele wieków wcześniej – mówił gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał Piotr Otrębski, najlepiej mówić o Warszawie tego okresu w oparciu o ikonografię. – Jak łakniemy zdjęć Warszawy z lat 20. i 30., tak powinniśmy łaknąć widoków Warszawy epoki stanisławowskiej. Na szczęście mamy szeroki zasób – cały kanon wedut Canaletta, który tworzył na polecenie Stanisława Augusta, są akwarele Zygmunta Vogela i na tej podstawie możemy odbyć spacer po Warszawie tamtego okresu – powiedział varsavianista.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji była Aleksandra Kozera.

Polskie Radio 24/kk

_____________________

Data emisji: 03.05.2017

Godzina emisji: 09:12