Data publikacji:
2017-05-05
Strona główna > Artykuł
„Spotkanie z Reportażem Radiowym” - Wojciech Markiewicz w Klubie Księgarza
Studio Reportażu i Dokumentu
Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia oraz Narodowy Instytut Audiowizualny zapraszają na „Spotkanie z Reportażem Radiowym”. W programie m.in. prezentacja reportażu „Rozmowa…” Wojciecha Markiewicza.
Irena Piłatowska i Wojciech Markiewicz w Klubie Księgarzafot. Michał Urbański
Spotkanie poprowadzi Irena Piłatowska.
oprawa muzyczna:
Stanisław Górka – śpiew i gitara
Zbigniew Rymarz – pianino
Zapraszamy w czwartek, 11.05.2017, godzina 18.00
Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24
WOJCIECH MARKIEWICZ
Filolog (UJ), reżyser radiowy i teatralny (WRiTV), scenarzysta; nauczyciel akademicki (UJ, Uniwersytet Pedagogiczny, PWST); w latach 1993-1995 Prezes i Redaktor Naczelny Radia Kraków, współautor podręcznika „Dziennikarstwo i świat mediów” (I wyd. 1996) oraz „Słownika terminologii medialnej" (2006), autor słuchowisk, audycji literackich i reportaży we wszystkich programach PR, laureat „Złotego mikrofonu” (1990), dwukrotny zwycięzca PRIX MARULIĆ (1999 i 2002), medal „Honoris Gratia” (2014) za wkład w kulturę Krakowa.
REPORTAŻ „Rozmowa…”
Ubiegłoroczna premiera „Wieloryba” w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie (grudzień 2016) w reżyserii Evy Rysowej, wg. scenariusza Mateusza Pakuły zachwyciła reżyseria, muzyką i efektami specjalnymi krakowską publiczność. Był to również wielki „come back” Krzysztofa Globisza, aktora walczącego z afazją, po udarze mózgu jakiego doznał w jesieni 2014 roku. Ten niezwykły aktor teatralny, telewizyjny, filmowy, również twórca wielu kreacji radiowych w oparciu o teorię Olivera Saksa o wpływie muzyki na leczenie afazji, prowadzący nadal zajęcia w Krakowskiej Szkole Teatralnej z przedmiotu „Niewerbalne środki ekspresji”, mimo trudności w wynajdywaniu słów jest w stanie nadal zachwycać publiczność walcząc o powrót do zdrowia. Kanwą reportażu jest ostatnia przed chorobą rozmowa z aktorem, która może być również odpowiedzią na pytanie o terapeutyczną rolę sztuki i sens zawodu aktora. Wypowiedzi twórców spektaklu, przeplatają się z fragmentami pięknych radiowych ról Krzysztofa Globisza (m.in. w „Romeo i Julii”, wierszach Z. Herberta i T. Śliwiaka).
Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym – wydawcą serwisu ninateka.pl