Strona główna > Artykuł

„Spotkanie z Reportażem Radiowym” - Alicja Grembowicz w Klubie Księgarza

Studio Reportażu i Dokumentu

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia oraz Narodowy Instytut Audiowizualny zapraszają na „Spotkanie z Reportażem Radiowym”. W programie m.in. prezentacja reportażu „Dźwięki i zapachy” Alicji Grembowicz, laureatki Festiwalu Prix Bohemia Radio 2017.

Alicja Grembowicz (L) i Irena Piłatowska (P) w Klubie Księgarzafot. Michał Urbański

Spotkanie z Reportażem Radiowym - Alicja Grembowicz "Dźwięki i zapachy"

Spotkanie poprowadzi  Irena Piłatowska.

oprawa muzyczna:
Natalia Kovalenko – śpiew
Andrzej Płonczyński – akompaniament

Zapraszamy w czwartek,  25.05.2017, godzina 18.00
Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta  22/24

ALICJA GREMBOWICZ

W Polskim Radio pracuje z przerwami od dwudziestu kilku lat. Jej błyskotliwość, inteligencja i talent, wsparte bardzo dobrym warsztatem reporterskim, przynoszą znakomite efekty antenowe. Jej twórczość cechuje rzetelna dokumentacja, dociekliwość, pasja społecznikowska, doskonałe wyczucie dramaturgii. Jej droga do reportażu i dokumentu wiodła przez wszystkie formy radiowego przekazu. Zawodową karierę rozpoczynała w Redakcjach: Muzycznej i Aktualności. Dzięki zdobytej wiedzy i wrażliwości, jej audycje na trwałe wpisały się w historię Polskiego Radia. Alicja Grembowicz z nieustającą ciekawością przygląda się światu, stawia ważne pytania, szuka odpowiedzi, zdobywając przy tym kolejne nagrody, wśród których należy wymienić m.in.: Grand Press i Nagrodę Główną im. K. Dziewanowskiego za reportaż „Snajper Louis”, tytuł Reportażystki Roku w Ogólnopolskim Konkursie Melchiory (2007 r.), „MELCHIORY 2013” w  kategorii Premiera Roku jury uhonorowało nagrodą  reportaż „ Podróż Kasi ”, Nagrodę Prezesa Polskiego Radia S.A. za osiągnięcia w dziedzinie reportażu radiowego i działania na rzecz jego promocji, Złoty Mikrofon, a także nominacje Polskiego Radia na międzynarodowe konkursy Prix Italia oraz URTI (2008 r.). W 2011 roku z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi.  Za reportaż „Dźwięki i zapachy” otrzymała nagrodę w kategorii reportaż, na Festiwalu Prix Bohemia Radio 2017.

REPORTAŻ „Dźwięki i zapachy”
Remigiusz Pawlak stracił wzrok w wieku sześciu lat. Niewiele pamięta z okresu, kiedy widział i mógł opisywać świat z pomocą wszystkich zmysłów. Ale nie tęskni za tamtymi czasami. Bierze życie takim, jakie jest.  Sklepy rozpoznaje po zapachu, wielkość budynków określa na podstawie fal  dźwiękowych odbitych  od murów. Wie, kiedy przechodzi obok drzewa a kiedy obok krzewów. Kolory rozpoznaje po emitowanym przez nie cieple. I uczy innych niewidomych pokonywać strach przed wyjściem z domu i poruszaniem się w przestrzeni publicznej. Choć nie potrafi wyobrazić sobie np. horyzontu, to na pewno w lesie usłyszy tupot jeża. 

Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym – wydawcą serwisu ninateka.pl

Galeria
Alicja Grembowicz w Klubie Księgarza