Data publikacji:
2017-06-02
Strona główna > Artykuł
W poszukiwaniu korzeni. Czego uczy antropologia?
Czwórka
- Tożsamość jest dynamiczna. To proces dowiadywania się i zadawania sobie pytań - mówi w Czwórce dr Helena Patzer, prezentując to, co na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik przygotował Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna.
Jak dobrze znamy historię naszych przodków i nasze korzenie? (zdjęcie ilustracyjne)fot. Daniel Jedzura/Shutterstock.com
- Na naszym stoisku będzie można sobie zmapować nasze miejsce na Ziemi. Będzie można stworzyć taki swój własny świat, w którym funkcjonujemy - przekonuje dr Helena Patzer. - Chcemy prowokować uczestników Pikniku Naukowego do myślenia. Będziemy zadawać im pytania o korzenie, przeszłość i historię rodziny. Trzeba jednak pamiętać, że życie to nie tylko głęboka przeszłość, ale także to, co się dzieje teraz, na przykład współczesne migracje - dodaje Anna Bińka.
W rozmowie z Katarzyną Kornet zaproszone ekspertki opowiadają też o innych atrakcjach przygotowanych przez Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna na 21. Piknik Naukowy. - Dzięki specjalnej aplikacji "Odwzorowania" będzie można wygenerować swój własny i niepowtarzalny haft. To bezpośrednio łączy się z pytaniem "skąd jesteśmy". Kiedyś hafty na stroju bardzo dokładnie nas określały - tłumaczy Anna Bińka.
A na czym będzie polegać antropologiczno-etnograficzna gra "Memory"? Oraz jaki jest zakres badań antropologii kulturowej? Tego dowiecie się słuchając nagrania całej rozmowy z Czwórkowego studia.
Zapraszamy na 21. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, 3 czerwca na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Katarzyna Kornet
Materiał przygotowała: Weronika Puszkar
Goście: dr Helena Patzer i Anna Bińka (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna)
Data emisji: 2.06.2017
Godzina emisji: 16.08
jsz/ei