Strona główna > Artykuł

"Spotkanie z Reportażem Radiowym" - Olga Mickiewicz w Klubie Księgarza

Polskie Radio

Studio Reportażu i Dokumentu oraz Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny zapraszają na „Spotkanie z Reportażem Radiowym”. W programie m.in. prezentacja reportażu „Cienkie nitki szczęścia” Olgi Mickiewicz-Adamowicz.

Olga Mickiewicz-Adamowiczfot. fot. Tomasz Adamowicz

Spotkanie z Reportażem Radiowym - Olga Mickiewicz-Adamowicz.mp3

Spotkanie poprowadzi Irena Piłatowska.

Śpiew i gitara - Marcin Styczeń.

czwartek,  29.06.2017, godzina 18.00
Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta  22/24

Olga Mickiewicz-Adamowicz

Absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwsze doświadczenia radiowe zdobywała w radiu studenckim i lokalnym. Z Polskim Radiem związana od 2010 roku. Najpierw - z radiową Czwórką, gdzie przygotowywała materiały reporterskie, prowadziła i wydawała audycje. Od 2014 roku jest pracownikiem Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Laureatka nagrody głównej w Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory w 2015 roku za reportaż "Bóg, Honor, Ojczyzna i ja", Ake Blomstrom Award w 2016 roku - za kreatywną prezentację dźwiękową, nominacji do nagrody Grand Press 2016 (wraz z Beatą Kwiatkowską) za reportaż "Śmieszno i straszno", który opowiada o najbardziej zadłużonej gminie w Polsce i nagrody im. Adolfa Bocheńskiego, przyznanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za reportaż "Bóg, Honor, Ojczyzna i ja".

 

Reportaż pt. „Cienkie nitki szczęścia”

Milion trzysta tysięcy osób z Ukrainy pracuje w Polsce – to dane z początku 2017 roku. Pracują ciężko – na budowach, w rolnictwie, opiekując się dziećmi i starszymi ludźmi. Nie zarabiają dużo, średnio 2 tysiące złotych na rękę. Za tę kwotę muszą się utrzymać w Polsce, ale też zaoszczędzić. Zarobione pieniądze wysyłają rodzinom na Ukrainie. W kraju, w którym toczy się wojna, zarobki są bardzo niskie a korupcja ciągle utrzymuje się na wysokim poziomie – każdy grosz się liczy.

Mimo że to ogromna grupa, dla wielu Polaków Ukraińcy są niewidoczni. Nie osiedlają się tu na stałe, chcą zarobić i wrócić do swojego kraju. Przekraczają granicę w tę i z powrotem dziesiątki razy, a cały swój czas poświęcają pracy. Chociaż wśród nich są naukowcy, artyści, inżynierowie, przez wielu Polaków są traktowani jak ludzie gorszego rodzaju. Pracują często bez umów, więc nie mają praw. Bywają ofiarami oszustów. Zdarza się, że kobiety są molestowane przez swoich pracodawców, traktowane jak niewolnice.

To przede wszystkim sytuacja kobiet jest najtrudniejsza. Z badań polskich socjologów wynika, że statystyczna Ukrainka pracująca w Polsce jest jedynym żywicielem rodziny, której członkowie pozostali na Ukrainie. Kim są te kobiety. Jakie są ich historie? Jak radzą sobie z tęsknotą za rodziną? Kto wychowuje ich dzieci, kiedy one pracują w Polsce? Jak są traktowane przez polskich pracodawców? Autorka szukała odpowiedzi na te pytania prawie przez rok, w ramach stypendium Ake Blomstrom Award.

Reportaż „Cienkie nitki szczęścia” będzie reprezentować radiofonię polską na Międzynarodowym Konkursie Prix Italia 2017.

Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.


Galeria
Olga Mickiewicz w Klubie Księgarza