Data publikacji:
2017-07-20
Strona główna > Artykuł
Kapelusznik. "Czasem to brudna i ciężka praca"
Czwórka
Rzemieślnik, który jest odpowiedzialny za tworzenie kapeluszy od A do Z tradycyjnymi metodami ma sporo do zrobienia - używa ciężkich nożyc i stuletnich maszyn do szycia, które trzeba regularnie oliwić. Kapelusz to dziś oznaka ekstrawagancji, kiedyś codzienne nakrycie głowy. Zawód kapelusznika przetrwał jednak próbę czasu i ma się nie najgorzej.
Czy ręcznie robione kapelusze wracają dziś do mody? (zdjęcie ilustracyjne)fot. Oleksandr Lysenko/Shutterstock.com
Aby przekonać się o tym, jak prowadzi się dziś zakład kapeluszniczy prowadząca "Dajesz radę" Beata Kwiatkowska udała się do pracowni pani Anny Cieszkowskiej na warszawskiej Pradze, która oprowadziła ją po zakamarkach swojego kapeluszowego królestwa. Opowiedziała jej też o przeszłości swojego 150-letniego interesu, bo tradycję robienia kapeluszy przejęła po swoim pradziadku, który kapeluszniczego fachu uczył się w Wiedniu, a do Polski wrócił tuż przed końcem powstania styczniowego. - Ja do rodzinnego zakładu wprowadziłam damskie okrycia głowy. Męskie, w szarych odcieniach trochę mnie nudziły - wyznała Anna Cieszkowska.
- Każda czapka ma swój szablon i swój kloc, czyli takie prawidło, na które się ją nakłada - wyjaśniała Anna Cieszkowska. W "Dajesz radę" pokazywała też, jak się pracuje na ponad stuletniej maszynie czapniczej. A co to jest kalotka i szapoklak? Jak dopasować odpowiedni kapelusz do kształtu głowy? Czy czapki i kapelusze wypieka się ja świeże bułeczki? Kim są klienci pani Anny Cieszkowskiej? Oraz czy Beacie Kwiatkowskiej udało się zgłębić tajniki kapeluszniczego fachu? Tego wszystkiego dowiecie się, słuchając nagrania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Beata Kwiatkowska
Data emisji: 20.07.2017
Godzina emisji: 14.07
jsz/kd