Data publikacji:
2018-01-06
Strona główna > Artykuł
Potop szwedzko-rosyjski, czyli III wojna północna
Jedynka
"Czemu diabli Polskę rozszarpali?" - pytał w XIX wieku Józef Szujski, historyk, jeden z krakowskich stańczyków, publicysta, poeta, prozaik, zastanawiając się nad burzliwymi czasami II wojny północnej, okresu potopu szwedzkiego na ziemiach polskich w połowie XVII wieku.
Portret Augusta II Mocnego pędzla Nicolasa de Largillière'a z około 1714-1715 rokufot. Wikipedia/domena publiczna
A rozpoczął się ten potop, kiedy od ponad roku trwała już wojna Rzeczpospolitej z Rosją. Często zapomina się, że dla Rzeczypospolitej równie rujnująca okazała się trzecia, wielka wojna północna lat 1700-1721 nazywana drugim "potopem" szwedzko-moskiewskim. Choć była to wojna potęg regionu: Szwecji z Rosją i Saksonią, terenem działań wojennych stały się głównie ziemie państwa polsko-litewskiego.
W tę wojnę wciągnął Rzeczpospolitą August II Mocny, wówczas od 3 lat król Polski wybrany po śmierci Jana III Sobieskiego. W konsekwencji krwawej wyniszczającej wojny Polska została uzależniona od Rosji aż do rozbiorów. Dlaczego? O tym powie nasz gość prof. Andrzej Nowak.
W naszym cyklu poświęconym setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy w 1918 roku odwołujemy się do czasów minionych, podążając śladami tych, którzy budowali niepodległość i suwerenność Polski oraz jej bronili lub ją tracili.
***
Tytuł audycji: "Historia żywa"
Prowadzi: Dorota Truszczak
Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)
Data emisji: 6.01.2017
Godzina emisji: 14.10
abi/ag