Data publikacji:
2018-01-13
Strona główna > Artykuł
Złoty Potok. To stąd Twardowski poleciał na Księżyc
Jedynka
Zapraszamy na wycieczkę kosmicznym szlakiem i w podróż do zaczarowanego lasu. W audycji "Jedyne takie miejsce" odwiedziliśmy Złoty Potok w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Monika Tarka i Robert Kilen w Parku Miniatur Zamków Jurajskichfot. Jedynka
To właśnie w tamtych okolicach, w rezerwacie Parkowe, znajduje się skała o nazwie Brama Twardowskiego.
- Jak mówi legenda, Twardowski pojawił się tutaj pod koniec XIII wieku na zaproszenie rycerza Bartosza Odrowąża, który miał tu zamek - opowiada przewodnik turystyczny Stefan Zatoński. - Rycerz ten chciał pomnożyć swoje bogactwo i właśnie dlatego zaprosił czarnoksiężnika, a ten oczywiście przysporzył mu złota. Kiedy Odrowąż zobaczył, że w potoku jest dużo złota, krzyknął: "o, złoty potok!". Stąd nazwa miejscowości - mówi.
Dodaje też, że to właśnie tu - według podań - znajdowała się karczma, co "Rzym się nazywa" i to stąd Twardowski poleciał na Księżyc!
Tak mówią legendy, ale i prawdziwa historia tego miejsca jest niezwykle ciekawa. Pierwsi osadnicy pojawili się tu już w VIII wieku. - Na terenie Złotego Potoku, a dokładnie w dolinie Wiercicy, na wysokim skalnym ostańcu, na wysokości 40 metrów, znajduje się grodzisko skalne zwane Okopami Szwedzkimi, popularnie zwane osiedlem Wały - mówi Henryk Srokosz, przewodnik PTTK.
Skąd te szwedzkie skojarzenia w Złotym Potoku? O tym w nagraniu.
Poza tym w audycji szczekały eurazjery, a my, jedząc pierogi z pstrągiem, podążyliśmy szlakiem poezji, ruszyliśmy na diabelskie mosty i dowiedzieliśmy się, skąd brano bloki skalne do budowy Sejmu.
***
Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce
Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen
Goście: Joanna Ścigaj (wójt gminy Janów), dr Stefan Zatoński (przewodnik), Henryk Srokosz (przewodnik), Leszek Nocuń (twórca Kosmicznego Szlaku Turystycznego w Piasku), Marek Piszczała (właściciel hodowli pstrągów), Sylwia Kozioł i Ewelina Kozioł (ekspertki kuchni regionalnej), Adam Markowski (twórca gry "Rzut podkową"), Urszula Ostrowska (poetka, pieśniarka), Leszek Pilarski (pierwszy w Polsce właściciel islanderów), Kora i Andrzej Romulewiczowie (hodowcy eurazjerów), członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Lgoczance i zespołu Czerwone Szpileczki, Zbigniew Jakubczyk (właściciel Parku Miniatur Zamków Jurajskich), Andrzej Kuźma (dyrektor Muzeum Regionalnego im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku), Marta Kasprzyk (nauczycielka), Anna Grzanka (Janowski Klub Literacki)
Data emisji: 13.01.2018
Godzina emisji: 9.10 - 12.00
mg/kk