Strona główna > Artykuł

Komisja weryfikacyjna zajmuje się zwrotem kamienicy Łochowska 38

PolskieRadio 24

- Jeżeli urząd przyznaje świadczenie na kilkaset zł, to dokładnie prześwietla osobę. Tutaj - przy nieruchomości wartej miliony złotych - zaniechano tego. Powtarzam, to było gigantyczne zaniechanie lub działanie przestępcze - mówił burmistrz Pragi Północ Wojciech Zabłocki, który w charakterze świadka uczestniczył we wtorkowym posiedzeniu Komisji weryfikacyjnej. Na rozprawie stawił się też kurator zmarłego Józefa Pawlaka - Zbigniew Paweł Lichocki, radca prawny ratusza Anna Zwierz i lokatorzy kamienicy przy Łochowskiej 38.

Przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej Patryk Jaki podczas posiedzenia Komisji Weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości położonej przy ul. Łochowskiej 38, fot. PAP/Tomasz Gzell

16.01.18 Kolejny adres pod lupą komisji weryfikacyjnej. „Jaskrawy przykład dzikiej reprywatyzacji”

16.01.18 Wojciech Zabłocki, burmistrz Pragi Północ cz.1

16.01.18 Wojciech Zabłocki, burmistrz Pragi Północ cz.2

16.01.18 Anna Zwierz, pracownik m. st. Warszawy

16.01.18 Lokator mieszkający przy ul. Łochowskiej 38

Komisja zajmuje się zwrotem kamienicy przy ul. Łochowskiej 38 w Warszawie. Kilka lat temu o nieruchomość położoną w warszawskiej dzielnicy Praga Północ, upomniał się kurator Józefa Pawlaka, przedwojennego właściciela kamienicy. W 2011 roku decyzję zwrotową podpisał ówczesny wicedyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakub R., który dziś – w związku z zarzutami dotyczącymi nieprawidłowości przy reprywatyzacji – przebywa w areszcie.

 - Dokumenty ws. Łochowskiej 38 cały czas były w urzędzie miasta. Wynikało z nich, że jeden ze współwłaścicieli Józef Pawlak, w chwili reprywatyzacji musiałby mieć grubo ponad 100 lat - powiedział we wtorek burmistrz Pragi Północ Wojciech Zabłocki. Dodał, że na Pradze Północ "problem dzikiej reprywatyzacji wystąpił i to w dużej skali". - Wielu mieszkańców jest zagrożonych w wyniku odzyskania budynków w sposób nieuczciwy - mówił.

Zabłocki oświadczył też, że "były wicedyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakub R. zniechęcał burmistrzów do weryfikacji rzekomych nieprawidłowości w procesie reprywatyzacji". - Pisał, aby tymi sprawami się nie interesować - podkreślił Zabłocki.

Przed komisją zeznawał również Zbigniew Lichocki. - Obowiązki, zarówno pełnomocnika, jak i kuratora, starałem się wykonywać jak najrzetelniej i uczciwie. Według mojej oceny żadnymi swoimi działaniami bądź zaniechaniami nie przyczyniłem się do przysporzenia sobie, bądź komukolwiek innemu, jakiejkolwiek korzyści majątkowej - mówił. - Moja ocena była taka, że jest to teoretycznie możliwe, że Józef Pawlak żyje - dodał.

- Odmawiam odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, dlaczego nie ustaliłam czy Józef Pawlak żyje ze względu na zachowanie tajemnicy radcy prawnego - stwierdziła z kolei Anna Zwierz, pracownik m.st. Warszawy.

Z kolei lokatorzy kamienicy opowiadali podczas przesłuchania m.in. o tym, jak wyglądała historia kamienicy. - Pan Pawlak był znaną osobą, był porządnym człowiekiem i zawsze mówiło się o nim z szacunkiem. Po wojnie nikt go jednak nie widział. Wiedzieliśmy, że był samotnym człowiekiem, nie miał żadnej rodziny, krewnych. Byliśmy więc zaskoczeni, że nagle znajdują się jacyś współwłaściciele - mówił lokator.

Zwrot kamienicy wstrzymano w 2016 roku, po tym jak burmistrz dzielnicy Praga Północ zawiadomił prokuraturę o wątpliwościach dotyczących dawnego właściciela. Okazało się, że kurator został ustanowiony dla niemal 130-letniego mężczyzny, który w rzeczywistości od 70 lat nie żył.

Jako świadkowie na wtorkową rozprawę zostali wezwani: burmistrz dzielnicy Praga-Północ Wojciech Zabłocki (PiS); radca prawny, kurator dla zmarłego Józefa Pawlaka - Zbigniew Paweł Lichocki; Jacek Kucharski z firmy August Capital, która miała kupić budynek przy Łochowskiej; radca prawny, pracownik m.st. Warszawy Anna Zwierz oraz dwójka mieszkańców Łochowskiej 38.


– Jest to jeden z najbardziej jaskrawych przykładów dzikiej reprywatyzacji – oceniał w PR24 Sebastian Kaleta. – Z jednej strony pokazuje, w jak absurdalny sposób miasto może pozbyć się kamienicy, w której mieszkają osoby wynajmujące lokale komunalne, a z drugiej pokazuje również, jak sądy „przywracają życie” zmarłym zaraz po wojnie ludziom – dodawał prawnik, członek komisji weryfikacyjnej.

W kamienicy przy Łochowskiej 38 na Pradze Północ mieszkają 24 rodziny.

Działalność komisji weryfikacyjnej
Komisja weryfikacyjna od początku czerwca ub.r. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

Komisja uchyliła już decyzje władz miasta o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej oraz do nieruchomości Sienna 29; o przyznaniu Marzenie K., Januszowi P. i mec. Grzegorzowi M. praw do działki Chmielna 70; o przyznaniu spadkobiercom i Markowi M. praw do Nabielaka 9 (gdzie mieszkała Jolanta Brzeska); o zwrocie spadkobiercom trzech działek na pl. Defilad; o przyznaniu poszczególnym spadkobiercom praw do Poznańskiej 14, Marszałkowskiej 43 i Nowogrodzkiej 6a.
Ponadto, komisja weryfikacyjna uznała, że decyzja reprywatyzacyjna z 2003 r. ws. nieruchomośc

Wtorkowa rozprawa, podczas której komisja zajmie się sprawą nieruchomości położonej przy Łochowskiej 38, rozpoczęła się o godz. 10.00. Transmisja w Polskim Radiu 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Dorota Kania.

Polskie Radio 24/IAR/zz

___________________

Data emisji: 16.01.18

Godzina emisji: 7.10