Strona główna > Artykuł

„Wieś z pomysłem” – reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

W niewielkiej żuławskiej wiosce Oleśno od kilku lat działa stowarzyszenie „Wieś z pomysłem”. Prowadzi je Marlena Szwemińska, która próbuje odnaleźć w ludziach… mistrzów.

Tegoroczna Noc świętojańska w Oleśnie na Żuławachfot. fot. Antoni Rokicki

„Wieś z pomysłem” – reportaż Antoniego Rokickiego.mp3

Marlena Szwemińska jest z wykształcenia pedagogiem, przez wiele lat pracowała z osobami niepełnosprawnymi. Kilka lat temu przeprowadziła się razem z rodziną z Elbląga do małej wioski Oleśno. Od razu zakochała się w pięknych żuławskich krajobrazach i postanowiła założyć Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi „Oleśno – wieś z pomysłem”.

Latem w wiosce odbywa się wiele ciekawych imprez. Jedną z nich jest Noc świętojańska, podczas której całe Oleśno świętuje do rana. Patronat honorowy nad imprezą objął Starosta Elbląski oraz Wójt Gminy Gronowo Elbląskie.

Mieszkańcy Oleśna są niezwykle aktywni, wielu z nich podtrzymuje rodzinne tradycje, np. wykonując różnego rodzaju rękodzieła. – Były tutaj osoby, które przez lata nie mówiły sobie dzień dobry, a teraz są to przyjaciele, którzy współpracują ze sobą w stowarzyszeniu. To jest niezwykłe – opowiada ze wzruszeniem Marlena Szwemińska, bohaterka reportażu.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Antoniego Rokickiego „Wieś z pomysłem” na antenie radiowej Trójki we wtorek 24 lipca o godz. 18.45.