Data publikacji:
2018-08-01
Strona główna > Artykuł
„Uratować pamięć” - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej
Polskie Radio
Kawał naszej historii zapisany jest na pomnikach...
W tym grobowcu jest pochowana Zofia Rapp-Kochańska-Ścibor-Rylska, as wywiadu Komendy głównej AK na terenie III Rzeszy. Grobowiec jest w dramatycznym stanie.fot. fot. Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Miała pseudonim „Marie Springer”. Zofia Rapp-Kochańska-Ścibor-Rylska była bohaterką powstania warszawskiego i asem wywiadu AK. Urodzona w Berlinie, w rodzinie polsko-niemieckiej, w czasie okupacji pracowała w wywiadzie Komendy Głównej Armii Krajowej na terenie III Rzeszy. Zdobywała tajne niemieckie plany, m.in. dzięki nim samoloty RAF-u zbombardowały fabrykę akumulatorów do łodzi podwodnych w Hamburgu. W ręce Niemców wpadła w 1943 roku we Lwowie. Była wtedy w 8-ym miesiącu ciąży. Udało jej się uciec ze strzeżonego szpitala. Wielka polska bohaterka, a grobowiec, w którym spoczywa jest w dramatycznym stanie. Leżą fragmenty połamanych kolumn. Na remont rodzinnego grobowca nie stać rodziny. Ruszyła akcja zbierania pieniędzy na ten cel.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej pt. "Uratować pamięć" w środę, 1 sierpnia o godz. 18.45 w Trójce.
Na YouTube można zobaczyć film Hanny Kramarczuk "Marie Springer - to ja", wyprodukowany przez TVP Historia.