Strona główna > Artykuł

„Zwykły niezwykły”– reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Szesnastoletni Michał Raczkowski jest początkującym konstruktorem. Niedawno stworzył prototyp protezy ręki dla swojej nauczycielki. Wydrukował go za pomocą domowej drukarki 3D.

Michał Raczkowski pasjonuje się robotyką oraz drukiem 3D. fot. fot. Antoni Rokicki

Michał Raczkowski jest tegorocznym absolwentem Społecznego Gimnazjum MTE w Milanówku. We wrześniu przeprowadził się do Warszawy, gdzie rozpoczął naukę w liceum. Ma nadzieję, że nowe obowiązki szkolne nie przeszkodzą mu w pielęgnowaniu jego pasji, jaką jest robotyka. W ramach projektu gimnazjalnego poznawał ze znajomymi ze szkoły druk 3D. Na pierwszym spotkaniu wpadł na pomysł, by wydrukować protezę ręki dla nauczycielki języka hiszpańskiego, Pauliny Malinowskiej-Kowalczyk.

Półtora roku później Michał wręczył nauczycielce protezę ręki. I choć nie jest ona na co dzień wykorzystywana (głównie ze względu na swój ciężar), to dla nauczycielki hiszpańskiego jest czymś wyjątkowym. Udowadnia, że są wśród nas młodzi ludzie wrażliwi na problemy innych.

Obecnie Michał pracuje nad udoskonaleniem protezy. Zgłaszają się do niego firmy oraz instytucje, które chcą mu w tym pomóc. Jaką drogę wybierze zdolny nastolatek, który już dzisiaj bywa przez niektórych nazywany geniuszem?

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Antoniego Rokickiego „Zwykły niezwykły” na antenie radiowej Trójki we wtorek 11 września o godz. 18.45.