Strona główna > Artykuł

„Prywatność w sieci” – reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Media społecznościowe od lat cieszą się ogromną popularnością wśród internautów. Coraz chętniej publikujemy w internecie informacje o swoim życiu prywatnym… Czy są one zawsze bezpieczne?

W mediach społecznościowych spotykają się przedstawiciele wielu pokoleń... fot. fot. Antoni Rokicki

Społeczny Magazyn Reportażystów - 16.03.19 r.

– Kilka lat temu wstawienie swojego zdjęcia do internetu było dla mnie problemem. Bałem się tego, co kryje się za tą internetową przyszłością… – mówi uczeń jednej z warszawskich szkół. – Wyszliśmy z tego mitu niebezpiecznej osoby po drugiej stronie ekranu – tłumaczy jego znajoma z klasy, która sama posiada w jednym serwisie dwa konta: publiczne oraz prywatne. 


O tym, że w niektórych mediach społecznościowych lepiej nie podawać swojego imienia i nazwiska, przekonuje Paulina, która prowadzi na Instagramie konto „Photowomanlook”. Kilka lat temu zachęciła swoją mamę do aktywności w mediach społecznościowych. Mama prowadzi obecnie konto pod nazwą „Ostatnie podrygi 50 plus”, gdzie pokazuje swoją codzienność na emeryturze. Pani Paulina nadzoruje też konto „Majalacio”, które współprowadzi ze swoją jedenastoletnią córką Mają.


– Prywatność w internecie i mediach społecznościowych jest bardzo powierzchownie zabezpieczona i myślę, że jest to bardzo wirtualne złudzenie, że jesteśmy tam bezpieczni – uważa z kolei Tomasz Reich, autor książki „Jak dbać o wizerunek w mediach społecznościowych”, wykładowca Collegium Civitas.


Zapraszamy do wysłuchania reportażu Antoniego Rokickiego „Prywatność w sieci” w PR24 w „Społecznym magazynie reportażystów” w sobotę 16 marca o godz. 20.06