Strona główna > Artykuł

Urszula Żółtowska-Tomaszewska gościem „Spotkania z Reportażem” w Klubie Księgarza

Studio Reportażu i Dokumentu

Studio Reportażu i Dokumentu zaprasza na „Spotkanie z Reportażem Radiowym” w warszawskim Klubie Księgarza w czwartek, 23 maja 2019 o godzinie 18.00

Irena Piłatowska i Urszula Żółtowska-Tomaszewska w Klubie Księgarzafot. Antoni Rokicki

Spotkanie z reportażem - Prawdziwy partyzant

Urszula Żółtowska-Tomaszewska
W Polskim Radiu pracuje od 1989 roku. Od początku związana z reportażem radiowym.
Jej pracę cechuje rzetelna dokumentacja, dociekliwość i pasja społecznikowska. Zrealizowała wiele reportaży o tematyce morskiej. Miała okazję poznać i opowiedzieć historie ludzi, którzy walczyli na morzu w czasie II wojny światowej, a także przypomnieć wielkie tragedie związane z pracą na morzu. Interesuje ją też pokolenie młodych ludzi – ich pasje i życiowe wybory. Laureatka nagród i wyróżnień dziennikarskich, m.in. w 1995 roku otrzymała wyróżnienie w konkursie Stowarzyszenia Radia Publicznego za reportaż „Mieciu, przymknij oko”; w 2001 roku  wyróżnienie w konkursie Stowarzyszenia Radia Publicznego za reportaż „Mores znaczy czarny...”; w 2002 – I nagrodę w kategorii dokumentu w konkursie „Bałtyk 2002” za reportaż „Kronika morskich tragedii”; w 2008 roku – I nagrodę w konkursie „Równe i równiejsi”, a ostatnio, w 2017 roku III nagrodę w konkursie „Bałtyk 2017” za reportaż „Siostra Anioł”.


„Prawdziwy partyzant” – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej
Bronisław Karwowski działał w konspiracji 10 lat. Od stycznia 1942 roku był w AK okręgu łomżyńskiego. Po rozwiązaniu AK wstąpił do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Kiedy kolega ze szkolnej ławki został szpiclem UB i zaczął wydawać kolegów, pan Bronisław musiał uciekać z Łomży. Trafił do oddziału partyzanckiego. Został aresztowany i skazany na 4 lata więzienia. Z więzienia we Wronkach wyszedł w 1952 roku.
W reportażu mówi o tym, jak żyło mu się z piętnem „bandyty”. Pan Bronisław, mimo dziewięćdziesiątki był wszędzie tam, gdzie miał okazję porozmawiać o historii tamtego  trudnego wojennego i powojennego czasu. Uważał to za swój obowiązek.


Studio Reportażu i Dokumentu zaprasza na „Spotkanie z Reportażem Radiowym”

w programie m.in. prezentacja reportażu
„Prawdziwy partyzant”
Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

oprawa muzyczna: Krzysztof Cwynar (śpiew)
                                
Spotkanie poprowadzi:  Irena Piłatowska

czwartek,  23.05.2018, godzina 18.00
Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta  22/24

Galeria
Urszula Żółtowska-Tomaszewska w Klubie Księgarza