Data publikacji:
2019-06-20
Strona główna > Artykuł
"Kwiaty i pasiaki" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej
Polskie Radio
Spadkobiercy tradycji...
Procesja Bożego Ciała w Łowiczu ma długą tradycję.fot. fot. Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, bo taka jest obecnie nazwa Bożego Ciała, została wprowadzona przez biskupa Roberta w 1246 roku w diecezji Liége w dzisiejszej Belgii. W Polsce wprowadził tę uroczystość w 1320 r. w diecezji krakowskiej biskup Nanker. Szybko jednak zwyczaj ten rozszerzył się na całą Rzeczypospolitą.
Zgodnie z tradycją ta jedyna w swoim rodzaju procesja wyrusza na ulice miast i wsi. Niezwykle barwna, z elementami folkloru, odbywa się w Łowiczu i przyciąga wielu turystów. Ale też ta, w Spycimierzu, gdzie od dwustu lat mieszkańcy wsi układają kwietne dywany, jak mówią: "na chwałę Pana". Obydwie te procesje zostały wpisane na listę Krajowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Mieszkańcy tych miejsc, mówią o sobie, że są dziedzicami tradycji i ich obowiązkiem jest uczynienie wszystkiego, żeby przetrwała...
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej pt. "Kwiaty i pasiaki" we czwartek, 20 czerwca w popołudniowej audycji Trójki.