Strona główna > Artykuł

"Bobry, boberki i reszta" - reportaż Jakuba Tarki

Polskie Radio

Wigierski Park Narodowy obchodzi w tym roku 30-lecie powstania. Jego symbolem jest bóbr europejski. Bóbr to także jedna z tegorocznych maskotek Lata z Radiem.

Bóbr - symbol Wigierskiego Parku Narodowegofot. Wojciech Misiukiewicz

"Bobry, boberki i reszta" - reportaż Jakuba Tarki

Wojciech Misiukiewicz - pracownik Parku, przyrodnik i fotograf jest nieoficjalnie specjalistą numer 1. od bobrów. Twierdzi, że każdy z nich w Polsce jest z dziada pradziada suwalczaninem. Zwierzęta te są pod wieloma względami podobne do człowieka. I to nie tylko dlatego, że mają przednie łapy z pięcioma chwytnymi palcami, ale też łączą się w pary na całe życie (choć i tu - jak u człowieka - bywają wyjątki), a starsze rodzeństwo uczestniczy w wychowywaniu młodszego.

Przez wielu bóbr jest uważany za szkodnika (rolników, sadowników, właścicieli stawów rybnych). Przyrodnicy starają się łagodzić spory, państwo wypłaca odszkodowania. Jak pokazują badania, zalety działalności bobrów przewyższają straty przez nie powodowane.

Zobaczyć bobra w dzień zdarza się nieczęsto, ale bywa czasem udziałem turystów, którzy chętnie odwiedzają Wigierski Park Narodowy - korzystają z wielu świetnych szlaków rowerowych, spacerują ścieżkami wokół jezior lub uczestniczą w Biegu Przyjaciół WPN-u.

Do wysłuchania reportażu Jakuba Tarki "Bobry, boberki i reszta" zapraszamy dziś (9.08) do radiowej Jedynki, około godz. 23.10.