Strona główna > Artykuł

Joanna Bogusławska gościem "Spotkania z Reportażem Radiowym"

Studio Reportażu i Dokumentu

W czwartek 29 sierpnia o godz.18.00. w Klubie Księgarza w Warszawie odbyło się „Spotkanie z Reportażem Radiowym” . Słuchaliśmy reportażu „Życie spełnione” Joanny Bogusławskiej.

Autorka reportażu "Życie spełnione" Joanna Bogusławska. fot. archiwum domowe

Joanna Bogusławska gościem Spotkania z Reportażem Radiowym

Spotkanie prowadziła Irena Piłatowska – redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu. O oprawę muzyczną zadbał Krzysztof Cwynar (śpiew).

***
Joanna Bogusławska
Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego. Warsztatu radiowego zaczęła się uczyć w Radiu Katowice. Od 1991 związana z Programem Trzecim. 1992 roku otrzymała nagrodę za debiut za reportaż radiowy "Zabawka" na Festiwalu Mediów w Łodzi.
Od 1993 roku związana z redakcją Aktualności i audycją Zapraszamy do Trojki. W 1996 roku wraz z Januszem Deblessemem (pomysłodawcą konkursu) organizowała trójkowy Konkurs na Reportaż Roku z Gazetą Wyborczą. Pomysł ten otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Prix Europa w Berlinie w kategorii Market Place of Ideas. Współpracowała także z radiem Sender Freis Berlin w Niemczech. Od 1996 w Redakcji Publicystyki Programu Trzeciego, gdzie przygotowywała reportaże
i prowadziła audycję "Wieczór Reportażu" i była wydawcą "Klubu Trójki". Od 2004 roku w Studiu Reportażu i Dokumentu. Stara się zawsze okazać swoim rozmówcom szacunek i poważanie, być reportażystką, która inspiruje innych do poszukiwania i zmiany swojego życia na lepsze.

***
Reportaż „Życie spełnione”
Józef Walaszczyk urodził się w 1919 roku. W czasie II wojny światowej uratował życie 53 Żydom. W pierwszych latach okupacji poznał Irenę – dziewczynę, która wyjawiła mu swoją żydowską tożsamość podczas kontroli Niemców. Od tej pory Józef Walaszczyk opiekuje się Ireną, początkowo przechowując ją w swojej kawalerce przy ulicy Kruczej, wyrabiając aryjskie dokumenty, później kwaterując ją w różnych mieszkaniach w stolicy. Mimo jego starań Irena zostaje aresztowana przez gestapo wraz z grupą 21 osób – podczas spotkania towarzyskiego żydowskiej młodzieży ukrywającej się w okupowanej Warszawie. Józef Walaszczyk doprowadza do zwolnienia zatrzymanych, organizując okup w wysokości jednego kilograma złota. Pomagał też lekarzom z warszawskiego Getta z dużym narażeniem życia. Uratował również 30 Żydów zatrudnionych w jego fabryce. Po wojnie Irena wyszła za mąż za kolegę Józefa. Kiedy już ciężko chorowała, wystąpiła do Instytutu Yad Vashem o przyznanie Józefowi tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Galeria
Joanna Bogusławska w Klubie Księgarza