Data publikacji:
2019-10-10
Strona główna > Artykuł
Olga Tokarczuk i Peter Handke - laureaci literackich Nobli
Czwórka
Olga Tokarczuk to laureatka Nobla za 2018 rok, Peter Handke otrzymał Nobla za rok 2019. Dwie nagrodzone osoby to wyjątkowa, choć nie pierwsza, tego typu sytuacja w historii tej nagrody w dziedzinie literatury.
Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Noblafot. Dominik Góral/polskieradio.pl

Olga Tokarczuk została wyróżniona za "narracyjną wyobraźnię, która w połączeniu z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Austriak Peter Handke "za wpływową pracę, która wraz z językową pomysłowością zgłębiła peryferie i specyficzność ludzkiego doświadczenia".
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) 10 października 2019
The Nobel Prize in Literature for 2018 is awarded to the Polish author Olga Tokarczuk. The Nobel Prize in Literature for 2019 is awarded to the Austrian author Peter Handke.#NobelPrize pic.twitter.com/CeKNz1oTSB
- Wspaniale, to druga w historii nagrody Nobla kobieta pisząca w języku polskim, która otrzymała to wyróżnienie - oceniła dr Żaneta Nalewajk-Turecka. - To wspaniała wiadomość dla literatury polskiej, kultury polskiego słowa - dodała.
- Oboje nagrodzeni na różny sposób zgłębiają wymiary tożsamości, środkowo-wchodnio-europejskiej w przypadku Olgi Tokarczuk czy, tu kwestia bardziej kontrowersyjna, w przypadku Petera Handke - mówił dr Łukasz Wróbel. - Handke to reprezentant nurtu eksperymentalnego w dziedzinie twórczości teatralnej, dramatycznej. Jest spadkobiercą Samuela Becketta, duchowym sąsiadem Tadeusza Różewicza, a zarazem kontrowersyjną i mocną postacią, mocno mówiącą m.in. na temat kotła jugosłowiańskiego - dodał.

Tuż przed 13.00, 10 października, w rozmowie z Patrykiem Kuniszewiczem o "typach", kto dostanie literackiego Nobla dywagowali dr Eliza Kącka, dr Żaneta Nalewaj-Turecka i dr Łukasz Wróbel z Instytutu Literatury Polskiej, Wydziału Polonistyki UW. - Wśród typów wymieniana jest Olga Tokarczuk, której język literacki jest na tyle uniwersalny, że jest łatwo "przetłumaczalna" na mentalność, wrażliwość i wyobraźnię, nie tylko europejską - mówił dr Łukasz Wróbel, tuż przed ogłoszeniem laureatów.
Naukowcy zgodnie podkreślili jednak, że jakość literacka nie zależy od płci.
Alfred Nobel pragnął, by nagroda literacka trafiała w ręce osoby, która stworzy najbardziej wyróżniające się w kierunku idealistycznym dzieło. Dziś Noble przyznawane są przez Akademię Szwedzką. Wyborem laureata zajmuje się Komitet Noblowski, składający się z czterech lub pięciu osób, które wybierane są spośród członków Akademii na 3 lata.
Każdy członek Akademii może zgłosić kandydatów. To prawo przysługuje też innym akademiom i instytucjom o podobnym charakterze, mają je także uniwersyteccy profesorowie literatury i filologii, laureaci literackiej Nagrody Nobla oraz przewodniczący stowarzyszeń odpowiedzialnych za twórczość literacką w poszczególnych krajach. Takie zgłoszenia każda z uprawnionych osób może złożyć do 31 stycznia.
Nagrody Nobla przyznawane są od 1901 roku, a pierwszą z nich - Pokojową Nagrodę Nobla - w auli Królewskiej Akademii Medycznej otrzymali Jean Henri Dunant, założyciel Czerwonego Krzyża i Frédéric Passy, francuski ekonomista i polityk.
Pierwszy literacki Nobel powędrował w ręce Sullego Prudhomme'a, za "wybitne osiągnięcia poetyckie, a zwłaszcza za idealizm, doskonałość artystyczną oraz niezwykłe połączenie duchowości i intelektu".
"Stacji Nauka" w tym tygodniu realizowana jest z Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie Patryk Kuniszewicz na żywo przekazuje emocje i komentarze na temat tego wyróżnienia.
Jak się okazuje Centrum Współpracy i Dialogu UW to nowy punkt na naukowej mapie Polski. - Znajdujemy się w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, który ma już 200 lat. Centrum Współpracy i Dialogu UW jest tu nowym miejscem, bo działamy od miesiąca - mówi Jacek Sztolcman, dyrektor Centrum. - Budujemy relacje społeczne, gospodarcze Uniwersytetu. Realizujemy jego trzecią misję - dodaje.
Tydzień Noblowski w Centrum Współpracy i Dialogu UW jest kwintesencją działalności tej instytucji. - Chcemy tłumaczyć zawiłości związane z osiągnięciami naukowymi - mówi rozmówca Patryka Kuniszewicza. - Zaczęliśmy od medycyny i idziemy przez kolejne dziedziny nauki i kultury, wszystkie dziedziny, którymi zajmuje się uniwersytet - dodaje.
W tym roku też poznaliśmy laureatów Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, chemii i fizyki.
Dlaczego w 2019 poznaliśmy literackich Noblistów za rok 2019 i 2018? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy ze "Stacji Kultura">>>
11 października - ogłoszony zostanie laureat Pokojowej Nagrody Nobla, a w poniedziałek, 14 października poznamy noblistę z ekonomii.
pj/kd