Strona główna > Artykuł

Spotkanie z Agnieszką Szwajgier w Klubie Księgarza

Studio Reportażu i Dokumentu

W czwartek 28 listopada w warszawskim Klubie Księgarza odbyło się „Spotkanie z Reportażem Radiowym”. Bohaterką spotkania była Agnieszka Szwajgier, autorka reportażu "Mój ci on"

Spotkanie z Agnieszką Szwajgier w Klubie Księgarzafot. Antoni Rokicki

Spotkanie z Reportażem - Mój ci on

Agnieszka Szwajgier

Absolwentka muzykologii i psychologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, dokumentalistyki
w Uniwersytecie Warszawskim, absolwentka oboju barokowego w klasie prof. Rafała Przybyły w Akademii Muzycznej w Łodzi. Miłośniczka wszelkich instrumentów dętych i podwójnego stroika. Specjalizuje się w grze na instrumentach takich jak: szałamaje, cornamusy, krumhorny, pomorty i flety podłużne. Kierownik artystyczny zespołu muzyki dawnej „Alta”, który założyła w 2016 roku przy Zamku w Lublinie. Koncertowała m.in. we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Macedonii, Meksyku i Ekwadorze. Obecnie współpracuje z wieloma znanymi zespołami muzyki dawnej, m.in.: Il Giardino d'Amore, Sabionetta, Canor Anticus i Ars Nova. Uczestniczyła w kursach muzyki dawnej w Polsce i zagranicą, prowadzonych m.in. przez Luise Haugh, Sheng-Fang Chiu i Gustavo Gargiulo.
Czterokrotna stypendystka Prezydenta Miasta Lublin dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury, stypendystka Prezesa Rady Ministrów.
Debiutowała w Polskim Radiu Lublin. Przez rok pracowała w dziale stołecznym i kulturalnym „Gazety Wyborczej”. Autorka reportaży podróżniczych dla Etravelera i artykułów na portalu „Kultura Enter”, zdobywczyni I nagrody za reportaż dla portalu podróżniczego „Peron4”; finalistka konkursu „Palma Warszawska. Drzewo poznania obcego i swojego”. Publikowała reportaże w kwartalniku „Non-Fiction”. Jest autorką książki zatytułowanej „Co myślą o sobie dziennikarze” – portretu ludzi, którzy zazwyczaj stoją po drugiej stronie mikrofonu lub kamery. W 2017 roku rozpoczęła pracę w Programie 3 Polskiego Radia. W ramach trójkowej akcji „Jesteśmy Połączeni” przygotowywała relacje z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Norwegii, Estonii i Afryki, a także z wyprawy Daru Młodzieży,  który z okazji Rejsu Niepodległości okrążył cały świat. Jej wywiady z artystami - np. z Leszkiem Możdżerem, Katarzyną Nosowską, Markiem Dyjakiem czy Krzesimirem Dębskim ukazywały się na antenach Polskiego Radia.
W 2019 roku stała się członkiem zespołu Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, tym samym spełniając jedno ze swoich największych marzeń.

reportaż  „Mój Ci on”

Rozpoczyna się od zwykłych wiadomości: „Jak się czujesz?”, „Jesteś taka kochana i piękna”, „Cały dzień myślałem o tobie”. Po kilku miesiącach między dwojgiem piszących przez Internet ludzi rodzi się uczucie. Ona każdego ranka budzi się i zagląda, co też do niej dzisiaj napisał. Planują wspólną przyszłość. Wkrótce jednak okazuje się, że on ma kłopoty - jego dziecko jest chore, platformę wiertniczą zaatakowali piraci albo chce do niej przyjechać, ale właśnie ukradli mu portfel. I potrzebuje pieniędzy. Jeśli kobieta nie da się na to nabrać, to pozostaje szantaż, bo przecież kilka dni temu wysłała mu swoje nagie zdjęcia. Grozi, że wyśle je do wszystkich znajomych z Facebooka i do jej córek. Ona znajomymi się nie przejmuje, ale córki to co innego. Bierze kredyt. Wpłaca oszustowi 20 tysięcy, potem kolejne tyle. Nie ma już siły. Z zawodu jest pielęgniarką, więc wychodząc z pracy chowa do torebki insulinę i jedzie do wnuków, żeby się pożegnać. „Babcia bardzo was kocha” - mówi cicho, tak, aby rodzice nie słyszeli. Za chwilę wróci do domu i popełni samobójstwo.
Reportaż „Mój ci on” to historia trzech kobiet, które padły ofiarą przestępców internetowych. Zakochały się i uwierzyły w miłość, może dlatego, że wcześniej czegoś im w życiu zabrakło? Nigdy nie były na wakacjach, nie wiedzą, co to znaczy pójść z mężem na spacer. W Internecie czytają o sobie, że są idiotkami. Że nikt na ich miejscu nie przelałby takich pieniędzy komuś obcemu. Czy rzeczywiście same są sobie winne? To także opowieść o sile odwiecznego pragnienia bycia kochanym.

***

Spotkanie z Reportażem Radiowym w czwartek 28 listopada o godzinie 18.00 – w Klubie Księgarza, Warszawa, Rynek Starego Miasta 22/24. Oprawa muzyczna: Maria Wilgos i Agnieszka Szwajgier. Prowadzenie -Irena Piłatowska – redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Wstęp wolny.

Galeria
Spotkanie z Agnieszką Szwajgier w Klubie Księgarza