Data publikacji:
2019-12-16
Strona główna > Artykuł
„Grudniowy czas” – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej
Polskie Radio
Strajki w Gdyni w grudniu 1970 rokufot. fot. archiwum IPN
12 grudnia 1970 r. ogłoszono w prasie "zmianę cen detalicznych niektórych artykułów spożywczych i przemysłowych". Podniesiono ceny mięsa, mąki, przetworów mlecznych, dżemów, kaszy, czy makaronów. Podwyżki miały wejść w życie następnego dnia. W poniedziałek 14 grudnia 1970 r. rozpoczęły się pierwsze manifestacje stoczniowców w Gdańsku. Miały niezwykle burzliwy charakter - podpalano samochody i sklepy, zdemolowano dworzec PKP, a agresja słowna przeradzała się w brutalne starcia uliczne. Władze użyły milicji i wojska, by do późnych godzin nocnych z 14 na 15 grudnia spacyfikować manifestacje. Bunt w Gdańsku stanowił inspirację do strajku dla pracowników gdyńskich przedsiębiorstw.
Jerzy Kowalczyk, z zawodu elektromonter, został zatrzymany w nocy z 15 na 16 grudnia jako członek Głównego Komitetu Strajkowego dla Miasta Gdyni. Był jednym z najbardziej zmasakrowanych uczestników protestów. Zenon Bruniewski miał wtedy 15 lat i też przyłączył się do protestów. Robią wszystko, żebyśmy nie zapomnieli …
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej pt. "Grudniowy czas" w poniedziałek, 16 grudnia o godz. 18.45 w Trójce.